24 Kasım 2017 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irakta göstericilere polis müdahalesi
31 Ağustos 2013 Cumartesi 15:58

Irak'ta göstericilere polis müdahalesi

Irak'ta milletvekilleri ve il meclisi üyelerine yüksek miktarda emekli aylığı bağlanması ve kamu hizmetlerindeki aksaklıkları protesto etmek isteyen göstericiler, polis engeliyle karşılaştı.

Irak'ta milletvekilleri ve il meclisi üyelerine yüksek miktarda emekli aylığı bağlanması ve kamu hizmetlerindeki aksaklıkları protesto etmek isteyen göstericiler polis engeliyle karşılaştı.

Başkent Bağdat'taki gösterileri organize eden sivil toplum kuruluşlarından Ulusal Adalet Derneği üyesi Vemid Hadi, "Milletvekilleri ve il meclisi üyelerine yüksek miktarda emekli aylığı bağlanmasını öngören kararın iptali amacıyla Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda gösteri yapmak istedik. Ancak güvenlik güçleri beton bariyerler ve dikenli teller koyarak meydana giden tüm yolları kapattı" dedi.

Firdevs ve Endülüs meydanlarına girmelerine de izin verilmediğini belirten Hadi, güvenlik güçlerinin eylemcilere, gösteri yerlerini terk etmeleri aksi halde gözaltına alınacakları uyarısında bulunduğunu belirtti.

Hadi, "Güvenlik güçleri tarafından tehdit ediliyoruz ve yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Uygulamalar, demokrasinin bu ülkede sahte bir söylemden öteye geçmediğinin en açık göstergesi" ifadelerini kullandı.

Bağdat'taki Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Üyesi Ahmed Hüseyin de emekli aylıklarının iptal edilmesi yönündeki taleplerini daha önce internet üzerinden gündeme getirdiklerini ve bu amaçla bir gösteri düzenlemek istediklerini söyledi. Hüseyin, "Yönetimdekiler bizden korktukları için gösteri yapmamızı istemiyorlar. Çünkü istisnasız hepsi hırsız" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Öte yandan, Nasıriyye kentinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçleri müdahale etti. Polis, eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında 4 kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Başbakan Maliki'den göstericilere destek

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, milletvekillerine yüksek miktarda emekli aylığı bağlanmasını protesto eden ve asgari ücrette değişiklik isteyen göstercilerin taleplerine destek verdiğini açıkladı.

Başbakanlık bürosundan yapılan yazılı açıklamada, Maliki'nin, göstericilerin taleplerinin karşılanması amacıyla, hükümet ve parlamento zemininin yanı sıra kamuoyu nezdinde de girişimlerde bulunacağı ifade edildi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLSUN?
RÖPORTAJ