06 Haziran 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNGİLİZ TURİST UMUT OLDU
10 Mayıs 2019 Cuma 16:47

İNGİLİZ TURİST UMUT OLDU

Tatil için gelen turist kaldığı otelde kalp krizi geçirdi. Beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki İngiliz turist Kelly Barbara Devlin’in organları 3 kişiye umut oldu.

Tatil için geldiği Marmaris’teki bir otelde 10 gün önce kalp krizi geçiren 40 yaşındaki hemşire Kelly Barbara Devlin’in duran kalbi, olay yerine gelen Marmaris’teki Özel Ahu Hastanesi doktorları tarafından yapılan kalp masajıyla çalıştırılarak hastaneye kaldırıldı. Yolda ve hastanede tekrar duran kalp yine çalıştırılarak hayata döndürülen Devlin ancak 9 gün yaşayabildi. Dün beyin ölümü gerçekleşince hastane yetkilileri genç hemşirenin organlarının bağışlanması için ailesine istekte bulundu. Ailenin de kabul etmesiyle birlikte iki böbrek ile karaciğeri organ bekleyen 3 hastaya nakledilmek üzere Aydın’dan gelen ekiplere teslim edildi.

img_8329-730x460.jpg

ORGANLAR İZMİR VE AYDIN’A GİTTİ

Aydın’dan hastaneye gelen organ nakli ekibi, iki böbreği İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, karaciğeri ise Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine götürdü.

9 GÜN DAYANABİLDİ

Kelly Barbara Devlin’in duran kalbinin otelde çalıştırıldığını belirten Kardiyolog Doktor Turgay Burucu, “Marmaris’e 2 çocuğu ve eşiyle tatile gelmişler. 10 gün önce otelde nefessiz kalarak aniden yılınca acil olarak olay yerine intikal edildi. Arkadaşlarımız kalbi çalıştırarak, hastanemize getirdi. Yoğun bakıma aldık. Akciğer canlandırması sonrasında önce kalp atışı düzene girdi. Devam eden günlerde otelde kalbi durduğu sürenin biraz uzun olması nedeniyle beyinde oluşan hasarı çok uğraşmamıza rağmen gideremedik. Müdahalemize 9 gün sonrasında cevap vermedi ve beyin ölümü gerçekleşti” dedi.

BİR İNSANLIK ÖRNEĞİ YAŞANDI

Özel hastanenin Başhekimi Operatör Doktor Sahir Ökten “Tatile gelen ailenin yaşadığı dram gerçekten büyük. Fakat organları bağışlamaları ise büyük bir olay. Bağış konusunu açtığımızda eşi önce çok şaşırdı, kabul etmeyecek gibi oldu. Fakat sonra tereddütsüz evet dedi” diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ