19 Ocak 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IMF ile anlaşma sağlandı
15 Aralık 2008 Pazartesi 18:26

IMF ile anlaşma sağlandı

Uluslararası para fonu ve Türkiye arasında yürütülen görüşmelerde anlaşma sağlandı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), olası bir IMF programı konusunda Türkiye ile yürütülen teknik görüşmelerde kayda değer ilerleme sağlandığını açıkladı. Buna göre kısa süreli bir standart stand-by yapılacak. Anlaşmanın 1,5-2 yıl çerçevesinde olacak.

IMF HEYETİ OCAK AYINDA GELİYOR

Bir IMF yetkilisine atfen yayınlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bir IMF programına imkan verebilecek şekilde, Türk makamlarıyla son haftalarda yapılan teknik görüşmelerde kayda değer ilerleme sağlandı. Bu çerçevede Türk makamları, politika ihtiyaçları ve program modaliteleri konusunda görüşmelere devam etmek üzere bir IMF heyetini Ocak ayı başlarında Ankara'ya davet etti."

HAZİNE DE AÇIKLADI

Öte yandan sabah Hazine'den yapılan açıklamada da Türkiye ile IMF arasında bir program yapılmasına ilişkin teknik çalışmalarda önemli ilerlemeler sağlandığı ve IMF heyetinin Ocak ayı başında Türkiye'ye geleceği belirtilmişti.

IMF ile yapılacak anlaşmada, kısa süreli bir standart stand-by seçeneğinin ağırlık kazandığı belirtiliyor. Buna göre, anlaşmanın 1,5-2 yıl çerçevesinde olacağı ve 3 yıl gibi uzun süreli bir anlaşmanın tercih edilmediği ifade ediliyor.

Türkiye, bundan önce IMF ile 19 stand-by anlaşması gerçekleştirmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ