15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk “Hamile Turistlerimiz” geldi
28 Nisan 2009 Salı 09:30

İlk “Hamile Turistlerimiz” geldi

Marmaris'i “Doğal doğum merkezi yapacağım” diyen, Dr. Hakan Çoker'in hayali gerçek oldu. Çoker'in 25-26 Nisan'da Martı Otel'deki “Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları Kursu”na Ankara ve Denizli'den katılan kursiyerler “Hamile Turizmi”nin ilk turistleri ol

İkinci kafile 30-31 Mayıs'ta Marmaris'te
Doğal doğumu destekleyen çalışmalarıyla dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker'in Marmaris'i “Doğal doğum merkezi” yapma hayali gerçek oldu. Çoker'in, 25-26 Nisan tarihlerinde Martı Resort Otel'de düzenlediği “Lamaze Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları” kursuna, Ankara ve Denizli'den katılan kursiyerler “Hamile Turizmi”nin ilk turistleri oldular. Şehir şehir dolaşarak anne-baba adaylarına Hamile Eğitimi veren Çoker, bu kez başka şehirlerde yaşayan anne-baba adaylarına Marmaris'te bu eğitimi vermenin mutluluğunu yaşıyor. Sağlık turizmini geliştirmeye yönelik bu çalışmasını her ay sürdüreceğini belirten Çoker, Mayıs ayındaki kursun 30-31 Mayıs'ta yine Martı Otel'de gerçekleşeceğini açıkladı.
Çoker, branşında “Sağlık Turizmi” oluşturdu
Op.Dr.Hakan Çoker dört yıldır Marmaris'te, Lamaze Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları eğitimi veriyor. Eğitim çalışmalarına önce Marmaris'te başlayan ve bir doğal doğum neferi gibi şehir şehir dolaşarak bu eğitimleri yaygınlaştıran Çoker, Marmaris'le birlikte İstanbul, İzmir, Ankara ve Kıbrıs'ta verdiği eğitimlerle, kendi branşında Marmaris'te gerçekleştirmeyi hedeflediği Sağlık Turizminin temellerini oluşturmaya başlamıştı.
25-26 Nisan'da Marmaris Martı Otel'de gerçekleşen “Lamaze Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları” kursuna, Ankara'dan 3, Marmaris'ten 2 çift olmak üzere 5 çift ile Denizli Çivril Devlet Hastanesi'nden 3 ebe katıldılar.
Kursa geldiler, Marmaris'e hayran oldular
Kursa Ankara'dan katılan Eczacı Burcu Hatipoğlu hamile olmadığı halde kursa katıldığını, eşiyle birlikte bu eğitimi alarak doğumla ilgili korkularını yenmeyi amaçladıklarını belirterek “Hamile değilim, fakat eşimle birlikte doğuma yönelik kaygı ve korkularımı yenmek için kursa katıldım. Aldığım eğitim sayesinde, şimdi hamilelik, doğum ve anneliğe daha farklı bakıyorum.
Üstelik bu Marmaris'e ilk gelişim, eşimle birlikte hayran olduk. İşlerimizden dolayı Ankara'ya dönüyoruz, ama Doğuma Hazırlık Kursu sayesinde tanıdığımız Marmaris'e en kısa zamanda yine geleceğiz” şeklinde konuştu.
Verdiği bu eğitimleri Marmaris'te düzenleyebilmenin ve Marmaris'i “Doğal Doğum Merkezi” yapma çabalarının gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşayan, Lamaze ve Hipno Birthing sertifikalarına sahip Dr.Hakan Çoker “ Kursumuza toplam 13 kursiyer katıldı. Her eğitimimiz gibi bu eğitim de çok verimli geçti ve herkes memnun ayrıldı. Bu Marmaris'te gerçekleştirmeyi amaçladığım bir çalışmaydı. Marmaris'te “Hamile turizmi”ne yönelik ilk çalışmamız olmasına karşın katılım iyiydi. Gelecek aylarda da çalışmalarımız sürecek. Bundan sonraki ilk kursumuzu 30-31 Mayıs'ta yine Martı Resort Otel'de yapacağız.
Bu eğitimlerimiz anne-baba adaylarına çok şeyler öğretiyor. Bebek bekleyen aileler, bebeklerine ve kendilerine saygılı doğum ortamları istediği gibi, doğum gündeme geldiğinde de kadın anlaşılmak, önemsenmek ve güvenmek istiyor. Korku, çelişki ve yetersizlik duygularını yaşamak istemiyor. Bu eğitimler tüm bunlara ışık tutup anne-baba adaylarını aydınlatıyor. Kadın gebeliği sırasında kendisine “Bebeğim ne ister?” sorusunu sormayı bu eğitimlerde öğreniyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ