15 Aralık 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İLÇE TARIMDAN GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ
11 Mart 2018 Pazar 15:52

İLÇE TARIMDAN GÜVENİLİR GIDA EĞİTİMİ

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan işbirliği ile belirlenen okullara gıda güvenilirliği ile ilgili eğitim verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan işbirliği ile belirlenen okullara gıda güvenilirliği ile ilgili eğitim verildi.

İlçe Müdürü Nejmettin KAYA; “Beslenmeyi, öncelikle hayatımızın devamlılığı ve daha sonra vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve işlevini yerine getirebilmesi için temel katı ve sıvı gıdaların tüketilmesi şeklinde tanımlamak mümkündür. Vücudumuzdaki her hücre varlığını sürdürebilmek için sürekli kalori ve besin alımına ihtiyaç duymaktadır. Bu tür bir tanımlama gıdanın yalnızca fiziksel önemine değinmekte olup, gıdanın önemini tüm yönleri ile yansıtamamaktadır. Çünkü gıda aynı zamanda sosyal bir olgudur. Bu şu anlama gelmektedir, gıda rahatlık, sevgi, stres, güvenlik, ödül ve güç gibi farklı anlamlar içermektedir ve dolayısıyla doğası gereği sosyal bir olgudur.

Bakanlık olarak hedeflerimizden birisi de insanlarımızı güvenilir gıda ile buluşturmaktır.  Bakanlığımız Gıda güvenilirliği alanındaki gelişmelerde tüketici sağlığının ve menfaatlerinin en üst düzeyde korunması, multi disipliner bir yaklaşım ve farklı meslekler arasındaki işbirliğinin sağlanması, hatanın yerinde tespiti ve gerekli önlemlerin alınmasının sağlanması, son ürün kontrolü ile birlikte sistemin kontrolü anlayışının benimsenmesi ve uygulanmasına önem verilmektedir.

Bizler de Bakanlığımız bu hedefleri doğrultusunda okullarımızda gıda güvenilirliği ile ilgili eğitimler veriyoruz. Çünkü gelişme çağındaki çocuklarımız için gıda çok önemlidir. Bu eğitimlerde çocuklarımıza gıda tüketimi, alış veriş yaparken hangi ürünleri hangi sırayla almaları, ürünlerin saklama koşulları, üretim tarihi ve son kullanma tarihleri, ambalajlı gıdaları alırken dikkat etmeleri gerekenler gibi konuları anlattık. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bu konuda hassas davranarak bizimle işbirliği yaptıkları için kendilerine teşekkür ederiz.”

Özellikle gıda zehirlenmelerinin belirtileri konusu da anlatılan eğitimde çocukların gıda ilgili karşılaştıkları bir sorunu hemen ALO 174’e bildirmeleri gerektiği belirtildi. ALO 174 sisteminin nasıl çalıştığı konusunda öğrenciler bilgilendirildi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ