10 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki köyle ilgili yıkım kararı
02 Ocak 2009 Cuma 10:09

İki köyle ilgili yıkım kararı

Marmaris'e bağlı 1164 haneli Hisarönü köyündeki yaklaşık 1000, 500 haneli Selimiye köyündeki yaklaşık 250 kaçak yapıyla ilgili yıkım kararı bulunuyor.

Yıkım kararlarının yasal olduğu, yıkılacak yapıların sahiplerinin yasal süresi içinde uyarıldığı bildirildi.
Edinilen bilgiye göre, Muğla İl Özel İdaresi, il genelinde kaçak olduğu tespit edilen yapılarla ilgili olarak kaymakamlık ve muhtarlıklara yazı gönderdi.
Yazıda, kaçak olduğu tespit edilen yapıların yıkım işlemlerine 5 Ocak 2009 tarihinde başlanacağı belirtilerek, ''Ruhsatsız yapılar, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32. maddesine göre mühürlenmek suretiyle durdurulmuş olup yıkım kararları alınarak yapı sahiplerine tebligatları yapılmıştır. Yapılar yıkım tarihine kadar boşaltılmazsa güvenlik kuvvetlerince boşaltılacaktır'' ifadesine yer verildi.
Köylünün yıkımları kendisinin gerçekleştirmesi istenerek, yapılmaması durumunda yıkım bedelinin mülk sahibinden alınacağı hatırlatıldı.

-KARARA TEPKİLER-
Hisarönü köyü muhtarı Mehmet Çelikalp, köylerinde bin 164 hane olduğunu ve bunların bini hakkında yıkım kararı olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:
''Karar gözden geçirilmeli. Böyle şey olmaz. Bu bölge 1990 yılında Özel Çevre Koruma (ÖÇK) kapsamına alındı. Oysa, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu'nun 17. maddesine göre, Özel Çevre Koruma Kurulu, kendi kapsamına aldığı bölgede ilk 6 ayda geçici ruhsat, 1 yılda da imar planı yapmak zorunda. 18 yıldır görevini yapmayanlara kim ceza verecek? Köyümüzde bulunan yaklaşık 180 yıllık evlere bile yıkım kararı gönderdiler. Ülkeyi yönetenlerin kararı gözden geçirmelerini ve çözüm bulmalarını istiyoruz. Köyümüzün nüfusu 3 binden fazla. Bu insanlar nereye gidecek.''
Selimiye köyü muhtarı Bayram Şahin ise köylülerin karara büyük tepki gösterdiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:
''Köyümüz 500 haneli bir köy. 250 hane için yıkım kararı çıktı. Kararı muhtarlık binasında askıya çıkardık. Bu sorun, imar planının geç kalmasından kaynaklanıyor. Bu 250 hanenin hepsinin yıkılması çok zor. Köylümüzün kendisi yıkmayacağı gibi, yıkım bedelini karşılayabilmesi de imkansız. İmar planının çok acil bir şekilde hazırlanması ve bizim köylerle ilgili yasa çıkarılması gerekiyor.''

-''KÖYÜN HEMEN ARKASINDA DAĞ VAR''-
Yasa gereği köylerindeki yapıların kıyıdan 100 metre uzakta olması gerektiğini belirten Şahin, Selimiye köyünün hemen arkasının dağ olmasından dolayı evleri geri çekmelerinin imkansız olduğunu kaydetti.
Yıkım gününe az kaldığı için oldukça tedirgin oldukları gözlenen köylüler, yüzyıllardır var olan köyleri için hala imar planı çıkarılmamasından dolayı mağdur olduklarını söyledi.
Muğla İl Özel İdaresinin kaçak olduğu tespit edilen yapıların hepsini birden yıkamayacağını ileri süren Midhat Mete, ''Devletimizden yıllardan beri imar izni istiyoruz. Köylünün çocukları var, evlendirecek, ev yapmasına müsaade edilmiyor. Vatandaş mecburen arazisinin bir kısmını satıp diğer kısmına ev yapıyor. İmar planı gelse köylü korkusundan çivi bile çakamaz. Bu durumda kesilen cezanın parasını bile alamıyor'' diye konuştu.
Selimiye'de yaşayan Şafak Şimşek ise ''Yaparken 40 milyar, bozarken bir o kadar harcayacağız. Ülkenin güney ucundayız diye unutulmuş muyuz?'' diye sordu.
Muğla genelinde 2002 yılından bugüne kadar kaçak yapılar için yaklaşık 16 milyon YTL ceza kesildiği öğrenildi.

-MUĞLA İL ÖZEL İDARESİ-
Muğla İl Özel İdaresi yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, yıkım kararlarının farklı yıllara ait olduğunu anımsattı.
Yetkililer, şunları kaydetti:
''Bu kararlar İl Özel İdare encümeni tarafından alınmış. Kararlar 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında alınan kararlardır. Yıkım kararı verilen binaların tamamının kaçak olduğu tespit edildi. Binaların bir bölümü Özel Çevre Koruma alanında, bir bölümü arkeolojik-doğal sit ve kıyı kenar çizgisi içinde bulunuyor. Yıkım kararları yasal. Yıkılacak yapıların sahiplerine yasal süresi içinde uyarılar yapıldı.''

YORUMLAR
cok yazik
bayram
su köylerin haline bakin beton yiginina dönmus, yazik köylerimize sahip cikalim kacak uygunsuz binalara izin vermiyelim devlete degil kendimiz yikalim eger köyumuzu seviyorsak.3-5 kisi cebi dolcak diye köylerimizi yok etmiyelim.
12 Şubat 2009 Perşembe 18:35
83.249.112.59
yorum yapn vatadaş,
vatandaş
biz ylklk yapp yapmdk bu binalrı.çalışıp anlımızın teryle yaptık.tmm devletimize saygımız vr ama, oraya yap sit alanı buraya yap imar gelik değil. bu millet nereye yapıck evi.demi.ama yıkılan snn evin olsaydı bu cmleleri okumazdk burda .hm atatürk ne demş köylü milletn efendisidr demştr.köylünn evine dokunamazlar kardeşim.peki yıktılar şimdi bu çoluk çock nereye gideck........
11 Ocak 2009 Pazar 19:47
88.241.213.153
yarum yapan vatandaş
vatandaş
kardeşim biz hiç bir yere yalakalık yapp yapmadık bu binaları.biz kendimiz alnımızn teriyle yaptık, bunu bil.yorum yapması kolay ya o yıkılack bina snn binn olsydı ama ortalığı ayağa kaldırrdn demi.tmm devlete saygımız vr ama onlarda izn vrse bnn lar gelmiyecekti.kardeşim her yer sit bölgesiyse nereye yapıck.oraya yaprlar sit bölgesi buraya yaprlar sit bölgesi.eeeee bu vatandaş nereye yapsn kendi malına yapmasın da... söyle haklı değilmiym HAKLIMIYIM...........VATANDAŞ
11 Ocak 2009 Pazar 19:41
88.241.213.153
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ