20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İhvan üyelerine yönelik gözaltılar sürüyor
03 Eylül 2013 Salı 09:18

İhvan üyelerine yönelik gözaltılar sürüyor

Mısır'da gözaltına alınan 10 İhvan üyesinden 6'sı tutuklandı.

Mısır emniyet güçleri, 5 kentte Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin evlerine baskın düzenledi. Gece başlayan ve El-Feyyum, Port Said, Dimyat, Beni Suveyf ile Kina kentlerinde yapılan baskınlarda 10 kişi gözaltına alındı.

Kahire'nin güneybatısında bulunan el-Feyyum kentindeki baskında İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisine (HAP) mensup 4 kişi gözaltına alındı ve bu kişiler daha sonra savcılık talimatıyla tutuklandı. 

Ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Port Said'de İhvan üyesi emniyet müdürü Zeki Fuad, makam aracında, güneydeki Kina kentinde ise İhvan üyesi Mahmud Yusuf evinde gözaltına alındı.

Dimyat kentinde de 2 İhvan lideri gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Güney'deki Beni Suveyf'te ise aralarında 2 İhvan üyesinin de bulunduğu 11 kişi, sabotaj, hırsızlık ve güvenlik güçlerini öldürmek iddiasıyla gözaltına alındı.

Mısır'da güvenlik güçleri, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınması ve ağustosta Rabiatul Adeviyye ile Nahda meydanlarındaki darbe karşıtı göstericileri güç kullanarak dağıttıktan sonra İhvan yöneticilerine yönelik operasyonlarını artırarak sürdürüyor. 

Gözaltına alınan isimler arasında, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcıları Hayrat Şatır, Raşid Beyumi, Muhammed el-Bilteci ve diğer İslami eğilimli siyasi parti temsilcileri de bulunuyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ