17 Aralık 2017 Pazar

Umur ÖZLÜER / yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İfrattan girdik Dünyayı idare eden Öküzden çıktık.

19 Haziran 2017 Pazartesi 10:46

Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez Ramazan arifesinde televizyondan yaptığı konuşmada millete, iftar sofralarının gösterişten uzak ve ifrata kaçılmadan yapılmasını salık verdi.
Ardından kaçak sarayın 6.5 milyon lira maliyetli (Kaynak: Mimarlar Odası açıklaması)  bir masanın altın varaklı ve gümüş kupalı yemek takımları ile sunulan iftar sofrası haberlerinde gördük kendisini.
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hoca efendi. 
Elaleme verirsin talkımı, kendin yutarsın salkımı, demezler mi sana.
TV den millete sesleneceğine, öncelikle oturduğun masanın başındakilere ifrat konusunda nasihat etsene. Seni dinlemiyorlar ise o masadan kalkıp gidip, milletin gönlüne taht kursana. Sıkar di mi?
Sende haklısın, sonra senin de adın ifratçılar tarafından çıkarılır FTÖ cüye.
Bu damga da yılın öcüsü oldu galiba. Çekemediğine FTÖ cü de gitsin, uğraşsın dursun biçare. 
Geçenlerde sergilerime katılan öğretmen bir hanımdan dinledim. Tesadüfen aracının plakası …FG.. imiş. Kızcağız bu plakayı değiştirmek ve haksız yere damgalanmamak için, bir sürü bürokratik işlemin yanı sıra, bir de avuç dolusu da  para harcamış.
Bu psikolojideki bir görevli ne iş olursa olsun, yaptığı işte başarılı olabilir mi, elbette ki hayır.
Ülkemiz insanları bu saçmamalıklarla meşgul edileceğine, yöneticiler onların daha verimli olmaları için çaba harcasalar iktidarlarını mı kaybederler?
Tabii bu akıl tutulması sadece bizim ülkemize mahsus değil. Dünyadaki süper gücün başında bizdekinden daha büyük bir dert var.
İki kelimeyi prompterde bile bir araya getirmekten aciz, akım derken karam diyen bir Başkanla idare edilen ABD de yeni yönetimin yaptığı tek şey geçmiş dönem tarafından yapılan anlaşmaları iptal etmek.
. ABD Başkanı Trump  -Küresel ısınma yalandır diyerek Obama tarafında imzalanan Paris Protokolüne uymayan  bir kararname  çıkararak, çevreyi kirleten fosil yakıtlara yeşil ışık yaktı .
Küresel ısınmada birinci ülke olan ABD nin,  bu gün için başı kurumakta olan su kaynakları ile dertte. Amerikalılar her ne kadar gelişmiş teknolojilerine güvenerek, biz istersek Okyanusu bile bir tatlı su gölüne çevirebiliriz iddiasında olsalar da bugün için  bir çok şehir çok su isteyen çimlerden vazgeçerek daha az su isteyen bitkilerle peyzaj  yaparak  zorunlu önlemler almaya başlamış bile.
Obama  tarafından Küba konusunda yapılan anlaşmalar da iptal edilenler arasında. Trump  -Şimdi Başkan benim, benim yaptıklarım geçerlidir özrü kabahatinden büyük açıklaması ile seçildiği sistemi de çökerten bir tek adam savunması ile dediğim dedik çaldığım düdük havasında.
Geçen gün gördüm,  Trump sevdalısı bir Amerikalı  kamyonetinin  arkasına yazmış,
 “Money Talk” (Para Konuşur)
Evet para konuşur ama düşünemez. Düşünemeyen para da sahibine de ülkesine de yarar değil zarar getirir.
Kötü yönetimler bizi 95 ABD yi ise 65 yıl geriye götürmüş durumda.
Dün New Port ‘ta düzenlenen bir halka açık sanat etkinliğini ziyaret ettim. 
Etkinliğin yer aldığı bina çok büyük bir park içinde yer almış. Park’ın her bir köşesinde heykeller var. Doğal bitki örtüsüne hiç dokunulmadan peyzaj çalışması gerçekleştirilmiş. 
Parkta bir dönem İstanbul’da da sergilenen, çeşitli sanatçıların yorumları ile desenlenmiş inek heykelleri var. Birinin üzerindeki Amerikan Bayrağını görünce,  binlerce yıl önce insanların dünyayı öküzün boynuzları üzerinde olduğunu sanmaları düşüncesi gülümsetti beni ve Necip Fazıl’ın  şiirinden şu dizeler aklıma geldi.
Yüz daha versen yüz uman yüzler bilirim, 
Yokuşlara kardeş olan düzler bilirim, 
Dünya öküzün üstünde derler ama, 
Dünyanın üstünde nice öküzler bilirim...
Necip Fazıl Kısakürek 

Bugün de aynen geçerli bu dizeler, üstelik bu benzetmeden dolayı öküzlerden özür dilenecek kadar gaf üstüne gaf yapan yöneticilerle idare edilmekte güzel dünyamız.
Bu dünyadan nice öküzler geçti
her şeyin daha güzel olacağı konusunda asla umudunuzu kesmeyiniz. Çünkü dünyamız öküzün boynuzları üzerinde durmuyor, 
Bu vesile ile yürütenlere karşı yürüyerek adalet isteyenlere meşakkatli yollarında kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Hoşça kalın, dostça kalın.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ