03 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IBM’den spam ve virüs sorununa çözüm
10 Eylül 2008 Çarşamba 21:54

IBM’den spam ve virüs sorununa çözüm

IBM'nin Internet Security Systems (ISS) firmasını satın almasının ardından, Lotus ürün portföyüne anti virüs ve anti spam çözümlerini kattığı bildirildi.

IBM Lotus'dan yapılan açıklamada, söz konusu yazılım sayesinde veri kaybına neden olabilecek elektronik postaların oranının yüzde 2'ye indirildiği kaydedildi.

Açıklamada, internet trafiğinde günlük 14,5 milyar spam elektronik postanın yollandığının tahmin edildiği, bunun da toplam elektronik postaların yüzde 45'i anlamına geldiğine işaret edilerek, kullanıcıların almak istemediği elektronik postaların mesaj kutularını doldurduğu, bu mesajların bazen basit bir reklam, bazen de kullanıcı bilgilerinin ya da bilgisayardaki verilerin kaybına neden olabilen mesajlar olduğuna dikkat çekildi.

Firmaların, spam ve virus kaynaklı verimlilik kaybı nedeniyle yıllık 20 milyar dolar kaybettiğinin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, kullanıcı bilgisayarlarının elektronik posta trafiğinde zarar görmesini engellemek için Lotus ürün portföyüne yeni bir ürünün katıldığı aktarıldı.

"Lotus Protector" adını taşıyan bu ürünün birçok özelliğiyle kullanıcıların bilgisayarlarına gelmesi muhtemel saldırıları gerçekleşmeden önlediğine değinilen açıklamada, bu programı kullanan çalışanların, tehlike içeren elektronik postaları hiç görmeden işlerine devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Elektronik postayı gönderen kişiden, geldiği sunucuya kadar birçok konuda eleme yapan Lotus Protector, içeriğini de kontrol ederek spam olma olasılığına sahip olan postaları doğrudan siliyor. Fakat Lotus Protector, sadece bir anti spam yazılımı değil. Kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığı ve 'phishing' diye adlandırılan elektronik postaları da yakalayan yazılım, bilgisayara yerleşen 'worm' tipi dosyaları da tanıyabiliyor. Şimdiye kadar tespit edilmiş 120 binin üzerinde 'worm' ve virüsü tanıyarak silen Lotus Protector, virüs olma ihtimaline sahip olan dosyaları da yüzde 93 ihtimalle tanıyor."

"Phishing" saldırılarının kaynağı olan ülkelere bakıldığında Türkiye'nin, ABD ve Rusya'nın ardından yüzde 7,36'lık oran ile üçüncü sırada yer aldığı kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ