14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hukuksuzluğa müsaade etmeyeceğiz
24 Ekim 2008 Cuma 15:37

Hukuksuzluğa müsaade etmeyeceğiz''

Marmaris Belediyesi tarafından park yapılmak istenen ''tekne çekek yeri'', bazı teknecilerle zabıta ekiplerini karşı karşıya getirdi.

Hukuksuzluğa müsaade etmeyeceğiz''

 
Marmaris Belediyesi tarafından park yapılmak istenen ''tekne çekek yeri'', bazı teknecilerle zabıta ekiplerini karşı karşıya getirdi.

Alınan bilgiye göre, Marmaris Belediye Meclisi, geçen yıl imar planlarında yeşil alan olarak görünen Sahil Güvenlik binasının yanında bulunan tekne çekek yerine park yapılması yönünde karar alarak, teknelerin bakımının yapıldığı yerin boşaltılmasını istedi.
Marmaris Belediyesi, yaklaşık bir yıl önce alınarak tebliğ edilen bu karara uyulmamasının ardından yaptığı son tebligatta, teknelerin 15 gün içinde alandan çıkarılması uyarısında bulundu.

-TEKNECİLER KARARA TEPKİLİ-
Tartışmalara neden olduğu iddia edilen tekne çekek yerindeki bir yatın karaya alınmaya başlandığı bilgisini alarak alana giden Marmaris Belediyesi Zabıta ekipleriyle çekek yeri yetkilileri arasında tartışma yaşandı. Ahşap gulet tipi yatın protesto amacıyla belediye binasının önüne konulacağı bilgisini alan zabıta ekipleri, bir kısmı karaya çıkarılmış olan yatın önünü iş makineleriyle kapattı.


Yaşananlarla ilgili gazetecilere açıklama yapan tekne çekek yeri yetkilisi Hüseyin Türkmen, yatın batma tehlikesi bulunduğu için karaya çekildiğini ve herhangi bir protesto eyleminde bulunma düşüncelerinin olmadığını ileri sürdü.
Türkmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Mavi tura çıkan yattaki ailelerden birinin bebeği rahatsızlanmış. Acil karaya yanaşmak isteyen kaptan, panikleyerek yatı kayalıklara çarpmış. Bunun üzerine bizi arayarak, yatın su almaya başladığını ve yardım etmemiz gerektiğini söylediler. Olay yerine gidip, pompalarla yatın içindeki suyu boşaltarak, batmasını önledik. Bu yatın tamiratının yapılabileceği tek yer Albatros Marina. Ancak, vinçleri dolu olduğu için tekneyi çekek yerine almak zorunda kaldık.''


Öte yandan, yatın önüne çekilen iş makinelerini kaldırmayan zabıta ekipleri, tekne çekek yerinde nöbet tutuyor.


Belediye Meclisinin aldığı karara tepki gösteren bazı tekneciler, uygulamayı protesto etmek için ahşap bir tekneyi geçen hafta Marmaris Belediyesine ait huzurevinin bahçesine koymuştu. Çekek yerinde yaşanan tartışma nedeniyle polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı.

-BELEDİYE BAŞKANI ACAR-


Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ise tartışmalara neden olan bölgenin 2000 yılında hazine tarafından belediyeye ''yeşil alan'' olarak tahsis edildiğini öne sürerek, ''Biz bu alanı burada yaşayan vatandaşlarımızın ve tatile gelen turistlerin kullanacağı çok amaçlı bir park yapmak istiyoruz. Parkın içinde çocuklar için oyun alanları ve kültürel, sosyal faaliyetlerin yapılacağı mekanlar yer alacak. Çekek yeri, mevcut haliyle Sahil Güvenlik Komutanlığı binasının yanında görsel bir kirliliğe neden oluyor'' dedi.


Tekne çekek yerini işleten kişinin, belediyenin yaptığı uyarıları dikkate almadığını iddia eden Acar, ''Yasal uyarılarımıza rağmen çekek yeri boşaltılmadı. Son olarak bu alanın boşaltılması yönünde encümen kararı aldık. Hukuksuzluğa müsaade etmeyeceğiz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ