16 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Herkes polis olmalı
10 Nisan 2009 Cuma 11:33

Herkes polis olmalı

Suç ve suçlarla daha etkin mücadele edilebilmesi için her vatandaşın polis gibi davranması gerektiğini belirten Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Turan Çebi, “Herkes polis olmalı” dedi. Tüm vatandaşları, bu sabah (Cuma) saat 10.00'da Atatürk Meydanı'nda

Herkes polis olmalı

Ahmet IRMAK
Suç ve suçlarla daha etkin mücadele edilebilmesi için her vatandaşın polis gibi davranması gerektiğini belirten Marmaris İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Turan Çebi, “Herkes polis olmalı” dedi. Tüm vatandaşları, bu sabah (Cuma) saat 10.00'da Atatürk Meydanı'nda düzenlenecek 12 Nisan Polis Günü kutlamalarına katılmaya çağıran Çebi, “Herkes polis gibi düşünmeli, şüpheci olmalı, bakmakla yetinmemeli görmeli. Böyle davranıldığı takdirde, kötü niyetli insanların üzerinde on binlerce çift göz olacaktır” diye konuştu.

İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Turan Çebi 2-10 Nisan tarihleri arasında kutlanan Polis Haftası sebebiyle, dün bir basın toplantısı düzenledi. İlçede görev yapan gazetecilerden 10'unun katıldığı toplantıda konuşan Turan Çebi, 12 Nisan 1845'te kurulan polis teşkilatının kuruluş amacının, asayiş ile güvenliği sağlamak, insan hak ve özgürlüklerini korumak olduğunu hatırlattı. Polis teşkilatının görevini yerine getirirken, Atatürk İlke ve İnkılaplarından, Cumhuriyet'in temel ilkelerinden ve yasalardan taviz vermediğinin de altını çizdikten sonra, tüm vatandaşları, bu sabah (Cuma) saat 10.00'da Atatürk Meydanı'nda gerçekleşecek 12 Nisan Polis Günü kutlamalarına katılmaya çağırdı.
Hanutçuluğa kesinlikle müsamaha gösterilmemesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Çebi, hırsızlık olaylarının önüne geçilebilmesi için de ilçede yaşayanların bazı basit uygulamaları yerine getirmelerini istedi. Çebi, şunları söyledi:

KOMŞULARINIZLA DİYALOG KURUN
“Vatandaşlarımız, uygulaması çok basit bazı önlemleri hayata geçirdiği takdirde, hırsızlık vakalarının azalmasına sebep olacağı gibi emniyet güçlerinin de işini kolaylaştıracaktır. Bu basit önlemleri kısaca şöyle sıralamak mümkün. Apartman giriş kapıları kapalı tutulmalı. Böylelikle istenmeyen kişilerin binaya kolayca girmesi engellenebilir. Posta kutularında bulunan evraklar zamanında alınmalı. Eğer o sırada başka bir yerde iseniz komşularınızdan evraklarınızı birikmeden almalarını istemelisiniz. Çünkü biriken evraklar, o dönem o adreste kimsenin bulunmadığı izlenimi verir. Kötü niyetli kişiler de bunu değerlendirebilir. Komşularla diyaloglar kuvvetli tutulmalı. Adresinde bulunmayanlar, komşularından sık sık meskenlerini kontrol etmeli. Anahtarların üzerinde adres ve isim bulundurulmamalı. Binaya giren yabancılara kapı açılmamalı. 'Seyyar satıcı, bohçacı' diye kapı açılmamalı. Çünkü bunlar seyyar satıcı, bohçacı kılığına bürünmüş kötü niyetli insanlar olabilir. Park halindeki araçların görünür bölümlerine değerli eşyalar bırakılmamalı.”

Marmaris nüfusuna karşılık polis sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Çebi, vatandaşların emniyet güçlerine yardımcı olması gerektiğini de dile getirdi. Marmaris nüfusunun yaz sezonunda yüzlerce bine ulaştığına dikkat çeken Çebi, şunları söyledi:

POLİS GİBİ DÜŞÜNÜN
“Daha huzurlu, daha güvenli bir ortam istiyorsak, her vatandaş polis olmalı. Herkes polis gibi düşünmeli, şüpheci olmalı, bakmakla yetinmemeli görmeli. Gördüğü olumsuzlukları bizlere, 155 Polis İmdat'a bildirmeli. Böyle davranıldığı takdirde, kötü niyetli insanların üzerinde on binlerce çift göz olacaktır. Böyle bir ortamda, polisin de işi kolaylaşacak, suçluların işi, suç işlemek ise zorlaşacaktır.”
Çebi, önümüzdeki yaz sezonu için Marmaris Emniyetine Muğla'dan takviye yapılacağını, Valilik önderliğinde oluşturulacak özel güvenlik birimlerinin de kendilerine destek vereceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ