16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk Sağlığı Haftası
02 Eylül 2013 Pazartesi 18:13

"Halk Sağlığı Haftası"

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Akgün, "Halk sağlığı çalışmalarının temel amacı, sağlığın kaybedilmeden evvel korunarak, hastalıkların önlenmesi ve kişilerin hayat kalitesinin yükseltilmesi ile sağlıklı kişiler ve sonucunda sağlıklı bir toplum oluşturm

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün, halk sağlığı çalışmalarının temel amacının, sağlığın kaybedilmeden evvel korunarak, hastalıkların önlenmesi ve kişilerin hayat kalitesinin yükseltilmesi ile sağlıklı kişiler ve sonucunda sağlıklı bir toplum oluşturmak olduğunu bildirdi.

Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı önderliğinde her yıl 3-9 Eylül tarihlerinin 'Halk Sağlığı Haftası' olarak kutlandığını anımsatttı.

Sağlığın temel insan hakları arasında yer aldığını bildiren Akgün, açıklamasında şunları kaydetti:

"Sağlık kaybedildikten sonra geri kazanılması maddi ve manevi olarak hem kişisel hem de toplumsal olarak pek çok zorluklar getirmektedir. Bazen de kaybedilen sağlığın geri kazanılması mümkün olamamaktadır. Halk sağlığı çalışmalarının temel amacı, sağlığın kaybedilmeden evvel korunarak, hastalıkların önlenmesi ve kişilerin hayat kalitesinin yükseltilmesi ile sağlıklı kişiler ve sonucunda sağlıklı bir toplum oluşturmaktır. Bundan 20-30 yıl öncesine kadar salgın hastalıklardan koruma halk sağlığı çalışmalarının önemli bir bölümünü oluştururken; günümüzde bunun yerini AİDS, kanser gibi tedavi süreci uzun ve maliyetli hastalıklarla pek çok sistemik hastalığın doğrudan ve dolaylı olarak sebebi olan obeziteden korunma çalışmaları oluşturmaktadır. Çağımızın halk sağlığı sorunu olan obezitenin sebebi yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Fiziksel inaktivite olarak adlandırılan hareketsizlik küresel ölüm sebepleri arasındaki risk faktörlerinden dördüncüsüdür."

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışamaya göre fiziksel inaktivitenin meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana sebebi olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Akgün, şöyle devam etti:

"Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak hemşehrilerimizi fiziksel aktiviteye teşvik etmek ve sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlamak amacıyla 'Sağlıklı Yaşam Merkezi' projesini hayata geçirdik. Türkiye'de ilk olarak hizmet verecek olan 'Sağlıklı Yaşam Merkezi' Afyonkarahisar Devlet Hastanesi karşısında, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından 25 yıllığına devredilen binada hizmet verecek olup yine ilk olan 'Gebe Okulu' da aynı yerde hizmet verecektir. Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde sadece hasta kişilere değil sağlıklı kişilere de hizmet vererek, sağlık bozulmadan önce sağlığın korunması sağlanacaktır. Merkezimizde kişiler iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra fiziksel aktivitenin ve egzersizin önemi de anlatılacak, herkesin evlerindeki mevcut spor aletlerinin amaca uygun şekilde nasıl kullanılacağı öğretilecek; kendi imkanlarıyla evinde de yapabileceği egzersizler ile daha sağlıklı bir yaşama kavuşması sağlanacaktır."

Muhabir: Mustafa Güngör
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ