15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hacı adayları için müjdeli haber
18 Eylül 2008 Perşembe 13:53

Hacı adayları için müjdeli haber

S.Arabistan Türkiye'ye tanıdığı 70 bin kişilik kontenjana ek olarak verdiği 30 bin kişilik ek kontenjanın iptal edileceği iddiası yalanlandı. Bir de müjde geldi.

Suudi Arabistan her yıl Türkiye'ye tanıdığı 70 bin kişilik Hac kontenjanına ek olarak 30 bin kişilik bir kontenjan daha tanıyordu. Bu yıl ek kontenjanının gecikmesi, ek kontenjanının verilmeme şüphesini uyandırmıştı.

Mekke'de Harem'e yakın yerlerde bazı bina ve otellerin yıkılması kalacak yer konusunda sıkıntı yaşanması bekleniyor. Bu yüzden Suudi Arabistan hükümetinin ek kontenjanları iptal etmesi gündeme gelmiş, bu endişelerden Türkiye de nasibini almıştı. Ancak Cihan Haber Ajansı'nın Mekke'de yetkililerden ulaştığı bilgilere göre Suudi Arabistan, Türkiye'ye tanıdığı ek kontenjanını iptal etmeyeceğini aksine 30 bin olan ek kontenjanın 40 bine çıkarılabileceği belirtildi.

Türkiye için ek kontenjan kararının alındığını ve bu kararın Türkiye iletilmiş olması gerektiğini belirten kaynaklar, "Ancak bu karar şimdilik açıklanmamış olabilir." dedi. Bu bilgiler, Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliği tarafından da doğrulandı. Son dönemlerde iki ülke arasında hızlıca gelişen ilişkilerin bu ek kontenjanın iptal edilmemesi, hatta artmasında önemli rol teşkil ediyor. Ayrıca Türk Hacılarının her yıl Hac döneminde gösterdikleri örnek davranış ve disiplinle takdir toplayarak bu kontenjanların sağlanmasında önemli rol oynadı.Dışişleri Bakanı Ali Babacan bu ayın başında Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için geldiği Cidde'de konuyu ele aldığı belirtilmişti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El-Faysal toplantıdan sonra baş başa bir görüşme yapan Babacan bu görüşme sırasında konuyu açmış olabileceği ihtimali bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ