14 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürüzden Psikolojik Harekat Planını Çiller onayladı iddiası
05 Eylül 2013 Perşembe 18:18

Gürüz'den 'Psikolojik Harekat Planı'nı Çiller onayladı' iddiası

28 Şubat Davası'nın tek sivil sanığı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Gürüz, 1995'te YÖK'te görev aldığını, icra etmekle suçlandığı "Yavuz Psikolojik Harekat Planı"nın ise 1992'de Tansu Çiller tarafından onaylandığını öne sürdü.

28 Şubat Davası'nın tek sivil sanığı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, 1995'te YÖK'te görev aldığını, icra etmekle suçlandığı "Yavuz Psikolojik Harekat Planı"nın ise 1992'de Tansu Çiller tarafından onaylandığını öne sürdü.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın tutuklu sanığı Gürüz, yargılandığı Ergenekon Davası sürecinde 16 defa yurt dışına çıktığını anlatarak, kaçma şüphesinin söz konusu olmadığını söyledi. 

YÖK Başkanlığından 10 yıl önce ayrıldığını işaret eden Gürüz, delil de karartamayacağını söyledi. 

Batı Çalışma Grubunun (BÇG) hiçbir belgesinde "Kemal Gürüz" veya "YÖK Başkanı" adlarının geçmediğini ifade eden Gürüz, belgelerde tüzel kişilik olarak "YÖK Başkanlığı"nın isminin geçtiğini dile getirdi.

YÖK'ün BÇG ile hiçbir ilgisi bulunmadığını ve resmi kanallar dışında YÖK'e belge gelmediğini öne süren Gürüz, sanıklardan Erdoğan Öznal'ın hazırladığı 10 Ekim 1997 tarihli bir belge bulunduğunu, o tarihte Refah-Yol'un iktidarda bulunmadığını, ayrıca başkalarının hazırladığı belgelerden sorumlu tutulamayacağını anlattı.

"Yavuz Psikolojik Harekat Planı"nı icra etmekle suçlandığını bildiren Gürüz, 1995-2003 arasında YÖK'te görev yaptığına işaret etti. Planın 1992'de Tansu Çiller tarafından onaylandığını ileri süren Gürüz, o dönemde YÖK Başkanlığı görevini, halen AK Parti Milletvekili olan Mehmet Sağlam'ın yürüttüğünü kaydetti.

YÖK'te bulunan mavi ve yeşil rehberleri, arşiv memurlarının kendilerine göre hazırladığını iddia eden Gürüz, bunların fişlemeyle ilgisi olmadığını savundu.  

Gürüz, üniversiteye giriş değişikliği çalışmalarının 1996'da başladığını, 1998'de tamamlandığını, Genelkurmay Başkanlığının bu değişiklikten 1998'de haberdar olduğunu ifade etti. 

O dönemde Çevik Bir ile randevu alarak görüştüğünü, Bir'i ilk kez o zaman gördüğünü anlatan Gürüz, "değişikliğin Genelkurmay'ın isteği doğrultusunda değil tam tersine Genelkurmay'a rağmen yapıldığını" iddia etti.

El Ezher'in denkliğinin 12 Temmuz 1994'te Mehmet Sağlam tarafından kaldırıldığını ifade eden Gürüz, "Bugün AKP milletvekilidir. Sağlam, fevkalade ithamlar içeren bir yazıyla bunu Başbakanlığa bildirmiştir" dedi.

Göreve başlamasının ardından ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden bir kurul oluşturduğunu, bu kurulda Mustafa Sait Yazıcıoğlu ve Mehmet Aydın gibi AK Parti'de siyaset yapan kişilerin de bulunduğunu anlatan Gürüz, 1996 tarihli raporda bu üniversitelerin diplomalarının Türk üniversitelerininkine denk olmadığının bildirildiğini kaydetti.

Üniversite rektörlerinin görevden alınmasının, YÖK Genel Kurulunun kararıyla olduğunu belirten Gürüz, "438 gündür buradayım. Suçumu bilmiyorum. Daha önce BÇG'yi sadece gazete haberlerinden biliyordum. Buradakilerin bir tanesi çıkıp 'Biz bu adamla bir şey yaptık' diyebilir mi? Tahliye edildiğim takdirde bütün davalara katılacağımı samimiyetle arz ediyorum. Bunu kaldırmam artık çok zordur" dedi. 

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ