13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürer: “Çiftçileri, kendi topraklarında amele yapacaklar”
08 Temmuz 2020 Çarşamba 12:15

Gürer: “Çiftçileri, kendi topraklarında amele yapacaklar”

CHP Milletvekili Gürer, Konaklı’daki hazine arazilerinin büyük firmalara kiralanmak istenmesiyle baş gösteren sorunu TBMM gündemine taşıdı
Gürer: “İktidar, üreticiye haksızlık yapmaktan vazgeçmeli”
 
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Konaklı beldesinde hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasıyla ilgili ihaleye, yıllardır ekip biçen çiftçilerin yerine il dışından gelen büyük firmaların katılmasıyla baş gösteren sorunu, Meclis gündemine taşındı. 
 
 
 
VERİMLİ ARAZİLERİ YURTDIŞINDAN GELEN BÜYÜK FİRMALAR KAPATIYOR
 
TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de verimli tarım arazilerinin il dışından gelen firmalar ya da yurt dışından gelen yabancı firmalarca toplanıp alınmakta olduğuna dikkat çekti. 
 
ÇİFTÇİLER KENDİ TOPRAKLARINDA AMELE OLACAK
 
Bu olumsuz tablonun, Niğde’de çiftçileri kendi topraklarında amele olmaya zorladığını anlatan CHP Milletvekili Gürer, “Yıllardır çiftçilerin ekip diktiği Millî Emlake ait hazine arazilerinin de ihaleye çıkarılması ve Niğdeli çiftçilerin dışında firmaların ihaleye girmesi ciddi tepki yaratmıştır” dedi.
 
İKTİDAR, ÇİFTÇİLERE HAKSIZLIK YAPIYOR
 
İhale kapsamında, Konaklı kasabası çiftçilerinin Niğde Defterdarlığı önünde toplanıp durumu protesto etmeleri üzerine ihalenin şimdilik iptal edildiğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerin haklı talebi, yıllardır ektikleri hazine arazilerinin kendilerine kiralanmasıdır. Niğde'de çiftçilerin yaşadıkları sorunlara bu kere arazisiz bırakılma tehlikesi eklenmiştir. Çiftçi topraklarını hazineden kiralayarak ekmek üretmek için haklı olarak öncelik beklemektedir. Zor koşullarda ekmeklerinin peşinde olan Konaklı kasabası çiftçileri ve diğer bölge çiftçilerine iktidar haksızlık yapmaktan vazgeçmelidir” açıklamasında bulundu. 
 
TOPLULAŞTIRMADAKİ AKSAKLIK, KİRALIK ARAZİLERDE SORUNA YOL AÇTI 
 
Gürer, hazine arazilerinin önceki dönemlerdeki kullanıcılarına yüzde 50 bedelle satılması uygulamasının, toplulaştırma çalışmalarından kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle bazı bölgelerde ciddi sorunlara yol açtığını, çiftçilerin yıllardır kiralık olarak kullandıkları hazine arazilerinin, başkalarının üzerine tapulandırılmasının bu sorunları çok daha vahim bur noktaya taşıdığını da sözlerine ekledi. 
 
ÇİFTÇİLERİN PROTESTOSU, İHALEYİ İPTAL ETTİRDİ 
 
Bilindiği gibi dün (7 Temmuz Salı) Niğde’nin Konaklı beldesinde, Milli Emlak Müdürlüğü’ne bağlı 16 bin dekar tarım arazisinin kiralama ihalesine, bu alanlarda yıllardır tarımsal üretim yapan çiftçiler yerine başka illerden gelen büyük firmaların katılmasına, Konaklılı üreticiler tepki göstermiş, Niğde Defterdarlığı önünde toplanan çiftçilerin tepkisi üzerine ihale iptal edilmişti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ