13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül Türkiyeye dönüyor
28 Eylül 2008 Pazar 23:18

Gül Türkiye'ye dönüyor

Birleşmiş Milletler 63. Genel Kurulu'na katılan Abdullah Gül Türkiye'ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler 63. Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak için geldiği New York'taki temaslarını tamamlamasının ardından Türkiye'ye hareket etti.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü, JFK havaalanında Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ile öteki yetkililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyeti taşıyan ANA uçağı JFK havaalanından yerel saatle 14.30'da (TSİ 21.30) hareket etti.

New York'ta 63. dönem BM Genel Kurulu yüksek düzeyli toplantılarına katılan ve BM Genel Kurulunda uluslararası gündem ve BM konularında Türkiye'yi temsilen konuşma yapan Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve 40 civarında devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler yaptı.

Afrika'nın ihtiyaçlarının tartışıldığı BM toplantısı ve BM Binyıl Kalkınma Hedefleri üst düzey toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, ABD Başkanı George W. Bush ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Irak konusundaki brifinglerine katıldı.

Dış Politika Derneği tarafından Ortadoğu barışına katkıları dolayısıyla ödül verilen Gül, Amerikan-Türk Cemiyeti ve Türk Kültür Merkezinin düzenlediği toplantılarda da dış politika ve Türk-Amerikan ilişkileriyle ilgili konuşmalar yaptı.

New York'ta iş ve ekonomi çevrelerine de hitap eden Gül, geçen Cuma New York borsasının açılışını yaptı.

Gül, dün Türkevinde ABD'ye yaptığı ziyareti değerlendiren bir basın toplantısının ardından eşi Hayrünnisa Gül'le birlikte ABD'de yaşayan Türklerle buluştu ve bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki heyette yer alan Dışişleri Bakanı Ali Babacan ise New York'ta temaslarına birkaç gün daha devam edecek.

Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Babacan'ın BM'deki görüşmeleri, Ekim ayının ortasında yapılması planlanan ve Türkiye'nin de geçici aday olduğu 2009-2010 BM Güvenlik Konseyi üyeliği seçimleri açısından son derece büyük önem taşıyor. Türkiye Genel Kurulda yapılacak ve 192 ülkenin temsilcilerinin oy vereceği seçimlerde Batı Avrupa bölgesinden İzlanda ve Avusturya'ya karşı yarışıyor.

Güvenlik Konseyine 2009-2010 dönemi için Batı Avrupa bölgesinden 3 aday arasından 2 ülke seçilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ