07 Haziran 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Grip hastalığına dikkat
07 Ocak 2014 Salı 18:38

Grip hastalığına dikkat

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Akgün: "Özellikle yaşlılar, çocuklar, diyabet, astım ve kalp hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, beslenme yetersizliği olanlar mevsimsel grip hastalığına karşı risk altındalar

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün, özellikle yaşlılar, çocuklar, diyabet, astım ve kalp hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, beslenme yetersizliği olanların mevsimsel grip hastalığına karşı risk altında olduğunu bildirdi.

Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, grip hastalığının sonbahar da başlayıp ilkbahara kadar süren çok fazla insanın hastalanmasına sebep olan bir hastalık olduğunu, mevsimsel olarak yaygın bir şekilde görüldüğünü belirtti.

Mevsimsel grip virüslerinin öksürük ve hapşırma yoluyla hava da asılı kalan damlacıkların solunmasıyla insandan insana bulaştığını ifade eden Akgün, şunları kaydetti:

"Ayrıca virüslerin bulaştığı yüzeylerin dokunulması, ellerin ağız, burun ve göze temasıyla da bu hastalık bulaşmaktadır. Kişilerin hastalık belirtileri devam ettiği sürece bulaştırıcı olarak kabul edilmeli ve önlemler alınmalıdır. Özellikle yaşlılar, çocuklar, diyabet, astım ve kalp hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, beslenme yetersizliği olanlar mevsimsel grip hastalığına karşı risk altındadırlar. Mevsimsel gripten korunmanın en etkili yolu zamanın da aşı yaptırmalı ve günde 5 porsiyon meyve tüketilmeli, sebze tüketimini arttırmalı, bağışıklığı güçlendiren 10-15 dakikalık sürelerle günde 2-3 seans aerobik egzersiz yapılmalıdır. Öksürme ve hapşırma sırasın da mutlaka ağzınızı ve burnunuzu kapatınız. Kullanılan mendili çöpe atınız. Ellerinizi bol sabunla yıkayınız. Kirli ellerinizle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayınız. Kesinlikle hekime başvurulmalı, yatak istirahati ve beslenmeye özen göstermeliyiz."

Afyonkarahisar'da da son aylar da görülen grip vakaları arasında H1N1 veya H3N2 virüsü tespit edilemediğini, alınacak çok basit tedbirlerle mevsimsel gribal enfeksiyondan korunmanın mümkün olduğunu bildiren Akgnü, hastaların kendi kendilerine kesinlikle ilaç kullanmamaları gerektiğini öncelikle Aile Hekimine başvurmaları gerektiğini kaydetti.

Bulunulan mekanları sık sık havalandırılması gerektiğini aktaran Akgün, öksürme, hapşırma sırasında ellerin bol sabunlu suyla yıkanması gerektiğini, bol sıvı alarak beslenmeye özen gösterilmesi ve istirahat edilmesi gerektiğini, hastalığı bulaştırmamak için çevredeki kişilerle tokalaşıp öpüşülmemesi ve maske kullanılması gerektiğini vurguladı.

Muhabir: Mustafa Güngör
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ