21 Temmuz 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gölgede 40 derece
19 Haziran 2009 Cuma 16:06

Gölgede 40 derece

Günlerdir kavurucu sıcaklıkların etkisi altındaki Marmaris'te bugün (Cuma) gölgedeki en yükseklik sıcaklık 40 dereceye kadar ulaştı.

Günlerdir kavurucu sıcaklıkların etkisi altındaki Marmaris'te bugün (Cuma) gölgedeki en yükseklik sıcaklık 40 dereceye kadar ulaştı.

Tüm yurdu etkisi altına alan mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, Marmaris'î de kavuruyor. Meteoroloji yetkilileri, gölgedeki hava sıcaklığının dün öğle saatlerinde 40 derece olarak ölçüldüğünü açıkladı. Güneş altında hissedilen sıcaklık ise 50 dereceyi de aştı. Hal böyle olunca sokaklar ve çarşı gündüz saatlerinde boş kaldı.

Çöl sıcağı, halk plajlarında ilginç manzaralar yaşanmasına da yol açtı. Kimisi yanında getirdikleri şemsiyelerin altında kimisi ise başlarına sardıkları havlularla bunaltıcı havanın olası olumsuz etkilerinden şemsiyeyle korunmaya çalıştı. Plajlar, Marmaris Körfezi'nin 23 derece ölçülen serin sularında serinlemek isteyenlerle doldu. Meteoroloji yetkilileri, önümüzdeki 5 gün içerisinde hava sıcaklıklarının mevcut seviyesini koruyacağını kaydetti.

UZMANLAR UYARDI
Sağlık uzmanları da artan sıcaklıklara karşı özellikle kalp ve tansiyon hastalarını uyardı. Öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması tavsiye edildi. Vücuttaki elektroit ve sıvı kaybına karşı kalp hastalarının dikkatli olması ve doktor tavsiyesi doğrultusunda, bol bol sıvı tüketilmesi gerektiği vurgulandı.

DUŞ ALIN, YAĞLI YEMEYİN
Terlemeden dolayı vücutta tuz kristallerinin oluşacağını, bundan dolayı günde bir kaç kez duş alınması gerektiği ifade eden uzmanlar, "Sıcaklarda aşırı ağır olmayan, yağlı yiyecekleri gündüz saatlerinde yenilmemesini öneriyoruz. Bunların yerine sulu ve hafif yemeklerin yenilmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ