26 Mayıs 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazzede karşılıklı ateşkes
19 Ocak 2009 Pazartesi 10:02

Gazze'de karşılıklı ateşkes

İsrail'in ateşkes kararının ardından Hamas ve müttefikleri de Gazze'de bir haftalık ateşkes ilan etti.

Mısır ile ateşkes koşullarını görüşmek için Kahire'de bulunan Hamas yetkililerinden Ayman Taha, "Hamas ve (diğer) gruplar Gazze'de hemen yürürlüğe giren bir ateşkes ilan ettiler ve İsrail'e çekilmek için bir hafta verdiler" dedi.
Hamas, ateşkes sırasında İsrail'in Gazze'den çekilmesinin yanı sıra "halkın temel ihtiyaçlarını" karşılamak amacıyla gıda ve diğer malların geçmesi için İsrail'in Gazze'nin bütün sınır kapılarını açmasını istedi.
Örgütün bir yetkilisi, örgütün Suriye'deki kanadının da bir haftalık ateşkes fikrini kabul ettiğini söyledi.

"ANLAŞMA SÜRECİNE DE OLUMLU YAKLAŞACAĞIZ"
Hamas'ın Politbüro üyesi Musa Ebu Marzuk, ilan ettikleri ateşkesin ardından gelişecek süreçte her türlü çabaya da olumlu yaklaşacaklarını bildirdi.
Suriye'nin başkenti Şam'da açıklama yapan Marzuk, "Belirli bir anlaşmaya varılmasını, ambargonun tam olarak kaldırılmasını ve geçitlerin açılmasını teminen, başta Suriye, Türkiye, Katar ve Mısır'ın çabaları olmak üzere, her türlü çabaya olumlu şekilde yaklaşmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz" diye konuştu.

İSRAİL ASKERLERİNİN BİR KISMI ÇEKİLİYOR
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne üç hafta süren saldırılarını sona erdirmesinin ardından askerlerini Gazze'den çekmeye başladığını bildirdi.
Ordu açıklamasında, Gazze'den çekilmeye başlayan asker sayısı konusunda bilgi verilmedi.
İsrail Kanal 10 televizyonu, İsrail tanklarının çekilişini ve sınıra doğru ilerleyen piyade askerlerinin görüntüsünü yayınladı.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert de yaptığı açıklamada, askeri güçlerini mümkün olan en kısa sürede Gazze'den çekmek istediğini söyledi. Olmert,İsrail'in Gazze'de kalma niyeti olmadığını ancak Hamas ile yeni bir ateşkesin kalıcı olacağına ilişkin güvence istediğini ifade etti.

MISIR TARAFLARI KAHİRE'YE DAVET ETTİ
Mısır Dışişleri Bakanlığından adını açıklamak istemeyen bir yetkili, "Mısır, İsrail ve Filistinli grupları perşembe günü Mısır'la ayrı ayrı görüşmek için davet etmektedir" dedi.
Bu görüşmelerin, ateşkesi pekiştirmek ve Gazze'de ateşkesi öngören Mısır planının uygulanması için gerekli tedbirler üzerinde anlaşma sağlanması amacını taşıyacağını belirten yetkili, Mısır'ın bu davetine her iki taraftan da bir cevap gelip gelmediği konusunda bilgi vermedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ