03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazzede Balfour Deklerasyonu karşıtı gösteriler
01 Kasım 2013 Cuma 17:53

Gazze'de Balfour Deklerasyonu karşıtı gösteriler

Gazze'de Balfour Deklarasyonu'nun 96'ncı yılı dolayısıyla düzenlenen gösteriler sırasında İsrail kontrol noktasında atılan göz yaşartıcı gazdan 2'si AA muhabiri 25 kişi etkilendi.

Gazze'de cuma namazından sonra Balfour Deklarasyonu'nun 96'ncı yılı dolayısıyla gösteri yapan grubun İsrail kontrol noktasına yaklaşması üzerine yaşanan arbedede 2'si AA muhabiri, 25 kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, gösteri yapan Filistinlilerin Gazze'deki Nahi'l-Avz İsrail askeri kontrol noktası yakınlarına ulaşmaları üzerine arbede yaşandı. Olayda İsrail askerleri tarafından kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilenen 25 kişi hastaneye kaldırıldı. Gazdan etkilenenler arasında 2 AA foto muhabiri ve bir gazeteci daha bulunuyor.

Göstericiler, göz yaşartıcı gazla olaya müdahale eden İsrail askerlerine taş atarak karşılık verdi.

Sosyal medya üzerinden organize olan Devrimci Gençler Birliği daha önce yayınladığı bildirilerde, Balfour Deklarasyonunun 96. yıldönümü olan bu hafta deklarasyon karşıtı gösteriler düzenlenmesi için çağrıda bulunmuştu.

İngiltere'nin savaş kabinesince 1917 yılında yayınlanan, "Filistin’de bir Yahudi devleti kurulmasını öngören" Balfour Deklarasyonu’nun ardından farklı ülkelerde yaşayan Yahudiler, Filistin’e göç etmeye başlamış, 1948'de İsrail devleti ilan edilmişti.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ