25 Ocak 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ergenekon duruşmasında 2. gün
23 Ekim 2008 Perşembe 10:14

Ergenekon duruşmasında 2. gün

Ergenekon'da davasında 2. gün. Reddi hakim talepleri reddedildi. Duruşma ve salon için yeni düzenlemelere gidildi.

İlk gün duruşma salonuyla ilgili tartışmaların damgasını vurduğu Ergenekon davasının görülmesine bugün devam edilecek. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, reddi hakim taleplerini reddetti.

Dosyadaki sanık sayısının çokluğu ve güvenlik nedeniyle, aynı yerde görülmesi kararlaştırılan davanın bugünkü duruşmasının saat 09.30'da başlaması bekleniyor.

SABAH KARMAŞA YAŞANMADI

Davanın ilk gününden farklı olarak bugün alınan yoğun güvenlik önlemleri göze çarptı. Cezaevinin önüne giden yolda kontrol noktaları oluşturuldu. Seyar satıcıların basın mensuplarını bulunduğu bölgeye girmelerine ise izin verilmiyor.

SALONA 6 HABER AJANSI ALINACAK

Medyanın yoğun ilgisi ve yer darlığı nedeniyle davanın bundan sonraki duruşmalarına sadece 6 haber ajansından birer muhabir alınacak.

Hakim Köksal Şengün'ün başkanlığını yapacağı mahkeme heyetinin yanı sıra sanıklar ve avukatlar, izleyiciler ve 6 haber ajansından birer muhabirin bulunacağı duruşma salonunda, daha kolay takibi açısından izleyicilere yakın olan bölüme bir LCD ekran konulacak.

Duruşmada, sanıkların kimlik tespiti yapılacak ve talep olması halinde iddianame veya iddianame yerine geçen belgelerin okunmasına geçilecek.

ÖNCE TUTUKLU SANIKLAR İFADE VERECEK

Salonun dar olması sebebiyle her sanığı en fazla 3 avukatın temsil edeceği duruşmada, önce tutuklu sanıklar ifade verecek. Bu sanıkların ifadesinin tamamlanması halinde, tutuksuz sanıkların ifadeleri için başka bir duruşma günü belirlenecek.

BİTİŞİKTEKİ ALAN DURUŞMA SALONUNDAN SAYILACAK

Kalabalık yüzünden tartışmalara neden olan duruşma salonunun bitişiğindeki alan da duruşma salonundan sayılacak.

Ses ve görüntü kaydı yapılması gibi teknik imkanlar sağlanan ve daha önce 66 avukat ile 88 sanığın oturabileceği şekilde düzenlenen duruşma salonuna giremeyen basın mensupları ve sanık yakınları, duruşmayı bu alandan takip edebilecek.

Bunun dışında duruşma salonundaki görüntülerin aktarılması için duruşmanın görüldüğü mevcut salondaki 4 LCD ekranından biri bu alana yerleştirilecek

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ