15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğna, MÜSİADda konuştu
22 Ekim 2008 Çarşamba 19:19

Erdoğna, MÜSİAD'da konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yerleşen terör örgütünün sadece Türkiye'yi tehdit ettiğine inananların yanılacağını ifade ederek, ''Terör örgütü aynı zamanda uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yoluyla hem bölge, hem de Avrupa ülkelerini tehdi

"TEHDİT BÖLGE VE AVRUPA'YA DA YÖNELİK"


İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yerleşen terör örgütünün sadece Türkiye'yi tehdit ettiğine inananların yanılacağını ifade ederek, ''Terör örgütü aynı zamanda uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yoluyla hem bölge, hem de Avrupa ülkelerini tehdit ediyor'' dedi.


Erdoğan, MÜSİAD tarafından düzenlenen 12. Uluslararası İş Forumu Kongresi'nin açılışında, terör sorununa dikkati çekmek istediğini ifade ederek, terörün bugün tüm dünyada barışa, huzura, istikrara yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.


Küreselleşen dünyada artık terörün yerelliğinden bahsetmenin mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Terör örgütleri bugün için bazı ülkelere doğrudan tehdit oluşturmayabilirler, ancak önlemler alınmazsa dünya üzerindeki hiçbir ülkenin de terörün etki alanının dışında kalması mümkün olmayacaktır. Terör artık sadece silahla vurmuyor, uyuşturucu ticaretiyle, insan kaçakçılığıyla, ekonomik suçlarla dünyamızı, geleceğimizi tehdit ediyor. Bugün Türkiye'nin maruz kaldığı terörist saldırıları sadece Türkiye'nin meselesini olarak görmek geçmişte de yanıltıcı olmuştur, bundan sonra da yanıltıcı olacaktır."


Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şöyle:
• Uluslararası doğrudan yatırımlar 2003 yılına kadar yılda 1 milyar doları geçmiyordu. Geçen yıl sonu itibariyle bu, yılda 22 milyar dolara ulaştı.
• Bu yıl da öyle zannediyorum ki bütün olumsuzluklara rağmen 15 milyar doları yakalayacağız. Küresel kriz nedeniyle bu miktarın, bu düşüşe rağmen burada olması Türkiye'nin ne denli güvenli bir liman olduğunun ifadesidir.
• Hiç kuşkusuz küresel krizin bütün ekonomiler üzerinde olduğu gibi Türkiye ekonomisi üzerinde de etkileri olacaktır. Ancak biz bunu asgari düzeyde bir sıkıntı ile atlatacağımıza inanıyorum.


• Bu kriz, ilgili ülkelere umuyorum ve inanıyorum ki dayanışmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı da öğretecektir.
• Halkı müslüman bir ülkenin AB'ye tam üye olması, bölgesel ve küresel barışa eşsiz katkılar sağlayacak, doğu ile batının birbirini daha iyi anlamasını ve tanımasını da beraberinde getirecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ