06 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan:karizmayı çizdirmeyin
06 Eylül 2008 Cumartesi 10:26

Erdoğan:"karizmayı çizdirmeyin"

Başbakan Erdoğan, Türkiye le Ermenistan arasında oynanacak olan maçı farklı bir şekilde yorumladı.

Ermenistan maçının hırsın tekniğin önüne geçeceği bir karşılaşma olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Normal şartlarda galibiyet bekliyorum. Fatih Hoca aradı, bizim çocuklara çok iyi bir karşılama yapmışlar" diye konuştu.

Zirvede Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmeye değinen Başbakan, "AB ile müzakerelerinden söz ettik. Şu anda iyi gidiyor. Müzakere sürecindeki rutin bozulmayacağa benziyor. AB ile ilgili süreçte sıkıntı olmasın dedik. O da gerekeni yapacağız dedi. Bir de Abdullah Bey'in Ermenistan gezisini çok olumlu buldular" ifadesini kullandı.

Ermenistan'a Cumhurbaşkanı yerine icranın başı Başbakan'ın gitmesinin daha doğru olup olmadığı sorusuna Erdoğan "Bu şekilde bir değerlendirme çok yanlış olur. Her şeyden önce bu gezi bir siyasi ilişkilerden kaynaklanmadı. Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nı bir maça davet etti" karşılığını verdi. Erdoğan, Gül'ün daveti kabul etmesini şöyle değerlendirdi:

"Abdullah Bey'in vereceği cevap Türkiye'nin uluslararası camiada alacağı notu olumlu ya da olumsuz etkileyecekti. Gitmediği takdirde 'Bir spor karşılaşmasına dahi gitmiyor' denilecekti. Ermenistan'ın bir oyunu var idiyse Gül'ün gitmesi bu oyunu bozdu. Kimse neden bu açıdan değerlendirmiyor. İkinci boyutu, Kafkasya İşbirliği Paktı... Dördüncü ayağı oturttuk. Sırada Ermenistan var. Dışişleri Bakanımı gönderiyorum. Maç arasında veya sonrasında Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüşerek bu konudaki görüşünü alacak. Sayın Cumhurbaşkanı da Ermenistan Cumhurbaşkanı'na konuyu açacak. Olumlu, olumsuz tavırları belli olacak'. Başbakan Erdoğan maçtan nasıl sonuç beklediği sorusunu ise şöyle cevapladı:

"Hırsın, tekniğin önüne geçeceği bir karşılaşma olacak. Normal şartlarda galibiyet bekliyorum. Avrupa şampiyonasında yakalanan karizmayı çizdirmemek lazım. Fatih Hoca beni aradı. Bizim çocuklara çok iyi bir karşılama yapmışlar. Abdullah Bey'in karşılanması için de ciddi bir hazırlık yaptıklarını öğrendik."

CHP lideri Deniz Baykal'ın "Gül soykırım anıtına da çelenk koysun" yolundaki tepkisini ağır bulan Erdoğan "Nereye çelenk konulacağını Sayın Cumhurbaşkanı, Deniz Baykal'dan öğrenecek değil. Benim ülkemin cumhurbaşkanı için bu yakıştırmayı sıcak bulmam. Çok çirkin" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ