15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘En iyi okul en yakın okul’
10 Haziran 2009 Çarşamba 10:58

‘En iyi okul en yakın okul’

Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz ay yayımladığı ve ilköğretime yeni başlayacak öğrencileri yakından ilgilendiren genelge hakkında bilgi verdi.


Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz ay yayımladığı ve ilköğretime yeni başlayacak öğrencileri yakından ilgilendiren genelge hakkında bilgi verdi. Ulusal adres veri tabanındaki bilgiler esas alınmak üzere, bu yıldan itibaren bütün kayıtların internet üzerinden otomatik olarak yapılacağını belirten, velilerin yeni sisteme güvenmesi gerektiğini dile getiren, ilçede görev yapan tüm öğretmenlerin başarılı olduğunu, okulların da aynı standartlara sahip olduğunun altını çizen Züleyha Aldoğan, “En iyi okul en yakın okul” dedi.

Züleyha Aldoğan'ın açıklamalarına göre, veliler, her yıl tartışmalara yol açan 'kayıt parası'nı ödemek, formlar doldurmak zorunda kalmayacak. Ancak hiçbir veli, çocuğunu oturduğu mahallenin dışındaki bir devlet okulunda okutamayacak. e-kayıt sistemi, öğrencileri ikametlerine en yakın okula yerleştirecek. Çocuklar da mecburi olarak mahallelerindeki ilköğretim okuluna yürüyerek gidebilecek, servis çilesi bitecek.

Bu kapsamın dışında tutulan devlet okullarında, nakil hakkı sadece şehit ve gazi çocukları ile özel eğitime muhtaç öğrencilere tanınacak.
Züleyha Aldoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yayınladığı genelge doğrultusunda, ilköğretim okullarına kayıtların bu yıldan itibaren ulusal adres veritabanındaki adresler ve MERNİS nüfus bilgileri kullanılarak yapılacağını duyurdu. Aldoğan, “Her il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kayıt komisyonları oluşturulacak. Komisyonlar, ilköğretime yeni başlayan çocukları adres bilgilerine göre otomatik olarak ikametlerine en yakın okullara yerleştirecek. Kayıt ve nakillerde ulusal adres veritabanındaki adresler esas alınacak” dedi. Aldoğan, kayıtlarda herhangi bir karışıklık çıkması halinde, velilere kolaylık sağlanması ve adresin doğruluğu tespiti açısından okul yönetimleri tarafından, elektrik, su, tapu kaydı veya kira sözleşmesi istenebileceğini de ifade etti. .

Aldoğan, velilerin 29 Haziran'dan itibaren internetten çocuklarının hangi okula kayıt yaptırabileceklerini kolayca öğrenebileceklerini de sözlerine ekledi.

2009-2010 öğrenci kayıt işlemleri, 29 Haziran 24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ