01 Haziran 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EMNİYETTEN DİZİLERE SIKI TAKİP
20 Kasım 2013 Çarşamba 10:57

EMNİYET'TEN DİZİLERE SIKI TAKİP

Emniyet'te oluşturulan özel bir birim, dizi filmleri izleyip, oyuncuların trafik kurallarına uyup uymadığını kontrol ediyor.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi bünyesinde geçen yıl kurulan özel ekip, gün boyu dizi film seyrederek oyuncuların trafik kurallarına uyup uymadığını belirliyor.
 
Emniyet kemeri takmayan, araçta cep telefonuyla konuşan uyarılıyor.
 
Ekip, trafik kurallarına uyan oyunculara teşekkür mektubu gönderiyor.
 
Sabah'ın habeirne göre, kurallara uyulmayan dizi filmlerde ise setler tek tek dolaşılarak, oyunculardan trafik kurallarına uymaları ve vatandaşlara örnek olmaları isteniyor.
 
Trafik Şube Müdürü Mehmet Kamil Ekmekçi, uygulamanın oyuncuları örnek alan vatandaşları etkilediğini belirterek "Avrupa'da trafik kazalarında günde 5 kişi ölürken, bu rakam Türkiye'de 25 kişi.
 
Vatandaşlarımız emniyet kurallarına uymaya başladıkça kazalarda azalma oluyor" dedi.
 
'2 BİN BÖLÜM SEYRETTİK' 
 
Ekmekçi sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bugüne kadar 2 bine yakın bölüm izledik. Daha çok emniyet kemeri, cep telefonu ile sürücülerin konuşmaması, motosiklet sürücülerinin kask takması ve kırmızı ışıkta geçme kurallarını inceliyoruz.
 
İlk olarak dizileri kaydediyoruz. Trafikle ilgili sahneleri 10-15'er saniyelik parçalar halinde kesip, hazırladığımız görüntüleri yapımcı, senarist ve oyuncaya mail atıyoruz.
 
'Burada şu kuralı ihlal ettiniz, bundan sonra dikkat edin' ya da 'Şu kurala uydunuz, teşekkür ederiz' diyoruz.
 
Bu uygulamaya başladığımızda yüzde 10'larda olan trafik kurallarına uyma oranı kısa bir sürede yüzde 80'lere kadar çıktı."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ