03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EKONOMİK KRİZE MESAİ KATKISI
12 Mayıs 2009 Salı 16:12

EKONOMİK KRİZE MESAİ KATKISI

Ekonomik krize karşı turistik tesislerin mesaileri yeniden düzenlendi. Bakan Günay'ın genelgesiyle çalışma saatleri artırıldı. Barlar, lokantalar artık günde 22 saat mesai yapabilecek. Tatil merkezleri ve yat limanları 24 saat açık olacak.

Ekonomik krize karşı aldığı tedbirleri yürürlüğe koymaya başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, turistik tesislere mesai dopingi yaptı. Bakan Ertuğrul Günay imzasıyla yayımlanan genelge ile tesislerin çalışma saatleri artırıldı. Yeni düzenleme ile barlar, lokantalar, yüzer yeme içme tesisleri 22 saat hizmet verecek. Konaklama tesisleri, tatil merkezleri, mola noktaları, yüzer konaklama tesisleri ve yat limanları 24 saat açık olacak.
Turizm belgeli işletmeler ile belge kapsamındaki yardımcı hizmet satış ünitelerinin çalışma saatleri, küresel ekonomik krizin işletmeler üzerindeki etkisini azaltmak ve yasal faaliyetlerinin sınırlandırmamak için yeniden düzenlendi.
Düzenlemeye göre, konaklama tesisleri, tatil merkezleri, mola noktaları, yüzer konaklama tesisleri, yat limanları 24 saat boyunca açık olacak. Konaklama tesisleri dışındaki diğer tesislerin bünyesinde olan veya müstakil eğlence merkezleri, müstakil barlar, lokantalar, özel yeme-içme tesisleri, ve yüzer yeme-içme tesisleri 07.00 - 05.00 saatleri arasında açık kalacak. Konaklama tesisleri dışındaki diğer tesislerin bünyesinde olan veya müstakil kafeteryalarla günübirlik tesisler 07.00 - 02.30 arasında açık olacak.
Turistik tesisler ile bunlara bağlı yardımcı hizmet satış yerleri, resmi tatil, hafta sonu ve öğle tatillerinde de faaliyetlerine devam edecek. Turizm amaçlı sportif faaliyetlerde bulunabilmek için bakanlıktan izin belgesi almış işletmelerin çalışma saatleri, can güvenliği açısından gün doğumu ile başlayıp gün batımı ile sona erecek.
FARKLILIK BAŞ AĞRITIYOR
GEÇEN yıllarda bazı belediyeler, tesislerin mesai saatlerinde düzenlemelere gitmiş, barların ve içkili restoranların erken kapanması tepkiyle karşılanmıştı. Bu uygulamaların ardında 'Belediye belgeli-bakanlık belgeli tesis ayrımı' yatıyor. Turistik tesisler, belediyeden belge alabildikleri gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan da işletme belgesi edinebiliyor. Bakanlık, belge ayrımına son vermek için pilot uygulama başlattı. Seçilen üç ilçe tüm turistik tesislerin bakanlıktan belge almasını zorunlu hale getirdi. Uygulama tüm Türkiye'ye yayılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ