21 Eylül 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EİB ihracatını artırdı
03 Eylül 2013 Salı 11:53

EİB ihracatını artırdı

EİB üzerinden yapılan ihracat ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 899 milyon 673 bin dolar civarında gerçekleşti

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üzerinden yapılan ihracat ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 899 milyon 673 bin dolar civarında gerçekleşti.

EİB'dan yapılan yazılı açıklamada, Ege İhracatçı Birlikleri'nin ocak-ağustos dönemindeki ihracatının ise yüzde 4'lük artışla 7 milyar 892 milyon 663 bin dolara olduğu belirtildi. Birlik üzerinden son bir yılda yapılan ihracatın ise yüzde 2'lik artışla 11 milyar 746 milyon 782 bin dolar olduğu bildirildi.

Açıklamaya göre, EİB çatısı altındaki 12 birlikten 10'unun ihracatı ağustos ayında artarken, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ile Ege Tütün İhracatçıları Birliği'nin ihracatı geriledi. Ağustos ayında sanayi ürünleri ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 azaldı. Buna karşılık tarım ürünleri ihracatı yüzde 18, madencilik sektörü yüzde 9 arttı.

8 aylık dönemde en fazla artış yüzde 174'lük artışla Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği oldu. 2012 yılının ağustos ayında 7 milyon 152 bin dolarlık ihracata imza atan birlik, 2013 yılı ağustos ayında bu rakamı 19 milyon 615 bin dolara çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, EİB'nin 2013 yılı ağustos ayındaki ihracat artışının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Mısır ve Suriye başta olmak üzere yakın coğrafyadaki siyasi krizlere rağmen ihracat rakamlarındaki artışın kayda değer olduğuna değinen Türkmenoğlu, ihracatta istikrarlı artış için döviz kurunda da istikrar beklediklerini kaydetti.

Türk ihracatçısı açısından 1.90 TL'lik dolar kurunun ve 2.20'lik döviz sepetinin rekabetçi bir kur seviyesi olduğunu vurgulayan Türkmenoğlu, "Döviz kurlarındaki ani yükselişler başta enerji ve petrol fiyatları olmak üzere girdi maliyetlerinde ciddi artışları ve akabinde enflasyonu tetikliyor. Yabancı alıcılardan da 'fiyat indirin' baskısı oluşuyor. İhracatçılar açısından zamana yayılan döviz kuru artışı daha faydalı" bilgisini verdi.

Muhabir: Ali Riza Karasu
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ