11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ecrimisil ücreti artışına tepki
05 Eylül 2008 Cuma 10:53

Ecrimisil ücreti artışına tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Mal Müdürlüğünün sahillerin kullanımıyla ilgili ecrimisil ücretine zam yapmasına turizm sektörü temsilcileri tepki gösterdi.

İşletmelerin sahile koydukları şezlong ve şemsiyelerin işgal ettiği alan için Marmaris Mal Müdürlüğü'nün metrekare başına aldığı ecrimisil ücretine yüzde 59 oranında zam yaparak 23 YTL.'ye yükselttiği belirtildi.
Turizm sezonundan kötü geçtiğini savunarak bu fiyat artışına tepki gösteren Güney Ege Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) İlhan Açıkgöz ve Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mustafa Karacan konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

-GETOB BAŞKANI AÇIKGÖZ
GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:
''Marmaris Mal Müdürlüğü 2008 yılı için, bu durumdaki otelcilerimize gönderdiği; ecrimisil ihbarnamesinde, fuzuli işgalden dolayı metrekareye yaklaşık 23 YTL ödemelerini istemektedir.
2005 yılı için metrekareye 9 YTL ödenirken, yaklaşık yüzde120 gibi fahiş bir artış oranıyla otelcilerimizden metrekareye 23 YTL ecrimisil istemesi dengeleri altüst etmektedir. Hangi mantıksal kriterler baz alınarak ecrimisil ücretinin yüzde 120 oranında artırıldığı, bu takdiri hangi komisyonun yaptığı, sektörün ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumlar ortadayken; üstelik otelcilik hizmetini tamamlayan bir unsur olan şezlong ve şemsiyelerden ücret alınmazken, sağlanan fayda ile talep edilen ecrimisil orantısızlığını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle gerek idari ve gerekse hukuksal anlamda itiraz hazırlığı yaptığımızın bilinmesini isteriz''
Karacan Beach Otel'de düzenlediği basın toplantısında Marmaris Belediyesi'ni eleştiren MTO Başkanı Mustafa Karacan, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın Anayasaya aykırı hareket ettiğini ileri sürdü.

-MTO BAŞKANI KARACAN
Marmaris Kaymakamlığı, Marmaris Belediyesi arasında 2005 yılında yapılan protokolle sahil şeridinin belediyeye verildiğine işaret eden Karacan, ''Marmaris Belediyesi sahili işletmelere kiraya veriyor ve yüksek bedel alıyordu. Bu uygulamanın Anayasaya aykırı olduğunu savunarak şahsım adına idare mahkemesine başvurdum ve 10 Ocak 2008 tarihinde yürütmeyi durdurdum. Bu tarihten sonra Mal Müdürlüğü tarafından ecrimisil bedelleri tespit edilmeye başlandı.'' diye konuştu.
Bu yıl yapılan artışın beklenenin çok üstünde olduğunu ifade eden Karacan, kötü geçen turizm sezonu sonundan işletme sahiplerinin bu parayı ödemekte güçlük çekeceğini kaydetti.
Karacan sözlerini şöyle sürdürdü:
''Fiyat tespiti yapılmadan önce başkanı olduğum Marmaris Ticaret Odası'nın önerisi alındı. Biz 9 YTL'nin uygun olacağını bildirdik. Marmaris Belediyesi ise 30 YTL önerisinde bulunmuş. Fiyatın bu kadar yüksek tutulmasının nedeni Marmaris Belediyesi'nin verdiği öneridir.''

-MARMARİS BELEDİYESİ
Marmaris Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise yapılan protokol gereği belediye başkanlığı tarafından işletilen veya işlettirilen tesislerden elde edilen gelirin yüzde 30'unun arz bedeli olarak hazineye ödendiği belirtildi. Bu süreçte belediyeye ödenen yıllık ecrimisil bedelinin ise 400 bin YTL civarında olduğu bildirildi.
Mustafa Karacan'ın açtığı dava sonucu söz konusu protokolün iptal olduğunu ve ecrimisil bedellerinin Mal Müdürlüğü tarafından tespit edilip alındığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:
''Yasalara ve mahkeme kararlarına uymakla yükümlü Belediye bu tarihten sonra Uzunyalı bölgesinde plajı kullanmakta olan işletmelere ecrimisil tahakkuk ettirmemiş olup, bu tarihten sonra ise ecrimisil Mal Müdürlüğü tarafından tahakkuk ettirilmiştir. Marmaris Belediyesinin 06 Mart 2008 tarihinden sonra, ecrimisil bedellerinin belirlenmesi konusunda yetkisi bulunmadığı için işletmelerin 2008 yılında tahakkuk ettirilen ecrimisil bedellerine itirazlarını değerlendirerek bir müdahalede bulunması mümkün değildir. Bu bağlamda yetkili merci Marmaris Mal Müdürlüğüdür.''
Öte yandan, Marmaris genelinde uygulanan ecrimisil ücretinin 2005 yılında 9 YTL, 2006 yılında 10 YTL, 2007 yılında 14,40 YTL olduğu öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ