14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın Ucunu Geçecek İlk Türk
14 Ekim 2008 Salı 10:58

Dünyanın Ucunu Geçecek İlk Türk

Türk denizci Osman Atasoy 14 metre uzunluğundaki Uzaklar 2 teknesiyle Amerika kıtasının güney ucunda bulunan Horn Burnu'nu dolaşacak. Atasoy, 'Denizlerin Everesti' ve 'Dünyanın ucu' olarak adlandırılan Horn Burnu'nu geçmeyi başarırsa bunu gerçekleştiren

Pazartesi günü Marmaris'ten başlayacağı turu yine Marmaris'te sonlandıracağını açıklayan Atasoy seyahatte yaklaşık 20 bin deniz mili kat edeceğini söyledi.
Seyahat öncesi Netsel Marina'da düzenlenen kokteylde kendisine yolculukta eşlik edecek olan Sibel Karasu'yla birlikte gazetecilere açıklama yapan Atasoy, ''Denizde neyin ne olacağı belli değil. 1 yılda 20 bin deniz mili yol kat etmeyi planlıyoruz ama 2 yıl da sürebilir. Yolculuğumuzun büyük kısmı Güney okyanusunda geçeceği için zor olacak. Orada yıl boyunca esen kuvvetli rüzgarlar ve yüksek dalgalar var. Haddimizi bilerek, denize şaka yapmadan seyahatimizi tamamlamak istiyoruz.'' dedi.
Profesyonel dalış eğitmeni ve su altı rehberi olan Karasu ise ilk defa bu kadar uzun bir deniz seferine çıkacağını ifade ederek kendisi için iyi bir tecrübe olacağını belirtti.
Uzaklar 2'nin rotasının Türkiye, Cebelitarık Boğazı, Kanarya Adaları, Brezilya, Arjantin, Horn Burnu, Şili, Peru, Panama Kanalı, Bermuda, Cebelitarık Boğazı ve Türkiye şeklinde olacağı öğrenildi.
Seyahat öncesi verilen kokteyle Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve tekneyle dünya turu yapan ilk Türk denizci olan Sadun Boro da katıldı. Boro, zorlu yolculuklarında Atasoy ve Karasu'ya başarılar diledi. Ayrıca Boro'nun Horn Burnu'na ulaştığında kutlama yapmaları için Atasoy'a bir şişe şampanya hediye ettiği öğrenildi. Acar ise Horn Burnu'na asmaları için Marmaris flaması verdi.
Atasoy, 1992 yılında Uzaklar 1 teknesiyle dünya turuna çıkmıştı. 5 yıl süren yolculuk sonunda anılarını kitaplaştırmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ