04 Haziran 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya İzmirliler Günü kutlanacak
02 Eylül 2013 Pazartesi 18:23

Dünya İzmirliler Günü kutlanacak

AK Parti İzmir Milletvekili Sait'in dönem başkanlığında oluşturulan 9 Eylül İzmirliler Platformu, 9 Eylül tarihini her yıl "Dünya İzmirliler Günü" olarak kutlama kararı aldı - Bu yıl ilk kez kutalacak Dünya İzmirliler Günü'ne, başta sanat, siyaset

AK Parti İzmir Milletvekili dönem başkanlığında oluşturulan 9 Eylül İzmirliler Platformu, kentin kurtuluş yıldönümü olan 9 Eylül tarihini her yıl "Dünya İzmirliler Günü" olarak kutlama kararı aldı.

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü tarihi olan 9 Eylül, AK Parti İzmir Milletvekili Sait'in dönem başkanlığında farklı alanlardan 50 kişinin katılımıyla oluşturulan 9 Eylül İzmirliler Platformunca "Dünya İzmirliler Günü" olarak kutlanacak.

Sait, bu yıl ilki kutlanacak "Dünya İzmirliler Günü"nü, etkinliklerin yapılacağı Gümüldür Denizatı Tesisleri'nde platform üyeleriyle düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

Platform olarak dünyada da örnekleri olduğu gibi İzmir kentinde yaşayanların ortak bir kutlama günü olmasını istediklerini ifade eden Sait, bunun için 9 Eylül tarihini belirlediklerini söyledi.

Sait, bu tarihin aynı zamanda kentin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olduğunu, ancak kesinlikle bu törenlere alternatif bir kutlama programı olarak düşünmediklerini ve hiç bir siyasi yönü olmadığını belirterek, kutlamanın tüm İzmirlileri kucaklayan bir etkinlik olacağını dile getirdi.

Etkinlikteki ana amaçlarının, Anadolu'nun hemen her bölgesinden ve Balkanlar'da sayısız göç almış kentte "İzmirlilik" bilincini geliştirmek olduğunu belirten Sait, şunları kaydetti:

"Bu kentte yaşayan Erzurumlu, Sivaslı, Karadenizli, Konyalı, Diyarbakırlı, kim olursa olsun şu blince gelmesi lazım; ben de Balkanlardan geldim, oluşumdaki bir arkadışımız Diyarbakırlı, Konyalı olan var, Karadenizli olan var ama bunlar ne Trabzonlu ne Diyarbakırlı. Biz İzmirliyiz bunu anlamamız lazım. Dün Erzurumluların bir pikniği vardı ona katıldık. Orada deniliyor ki, Erzurumlu şu kadar, Konyalı bu kadar var. Hayır değil. Herkes İzmirli bunu unutmamak lazım.

Bu organizsyon da İzmirlilik bilincini ortaya atmak, İzmir'i kaynaştırmak ve İzmir'i yansıtmak için yapılan bir organizasyon. Kesinlikle herhangi bir çalışmaya alternatif olarak yapılmış değildir, orijinal çalışmadır. Herhangi bir siyasi yönü de yoktur. Gönüllüllük esaslı, samimi bir çalışmadır, kesinlikle kötü niyet yoktur."

- İzmirli ünlüler de katılacak

Sait, 9 Eylül Pazartesi günü saat 18.00'de başlayacak kutlama programına Gönül Yazar, Niran Ünsal, Ege, Hüsnü Şenlendirici gibi İzmir'le özdeşleşmiş ünlü sanatçıların davetli olduğunu belirtti.

Etkinlikte, siyaset ve basın dünyasından da hiç bir siyasi düşünce ayrımı yapmadan ünlü isimleri davet ettiklerini, bunlar arasında Işılay Saygın, Yüksel Çakmur, Kutlu Aktaş ile ünlü İzmirli gazeteciler Yılmaz Özdil, Ertuğrul Özkök'ün yer aldığını kaydeden Sait, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın da açılışına katılacağı etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu bizzat kendisinin davet edeceğini, ayrıca tüm ilçe belediye başkanlarının o gün etkinlikte yer almalarını arzu ettiklerini ifade etti.

Sait, kutlamalara İzmirliler'in katılımı için de kentin değişik noktalarından 10 otobüs kaldırılacağını bildirdi.

Katılımcılara İzmir'e özgü yiyeceklerin ikram edileceği etkinlikte, mehter takımı gösterisi yapılacağın ve farklı eğlenceli aktiviteler düzenleneceğini anlatan Sait, programda ayrıca "İzmir'in bilinmeyen tarihi" adıyla mini bir sempozyum gerçekleştirileceğini söyledi.

Muhabir: Ufuk Kırabalı
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ