31 Mayıs 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya dipsiz kuyuya düşüyor!
11 Ekim 2008 Cumartesi 10:47

Dünya dipsiz kuyuya düşüyor!

Her türlü yol denendi. ABD 850 milyar $, İngiltere 300 milyar sterlinlik paket hazırladı, merkez bankaları birlikte faiz indirip trilyonlarca dolarlık para enjeksiyonu yaptı. Hiçbiri yangını söndürmedi.

Her türlü yol denendi. ABD 850 milyar $, İngiltere 300 milyar sterlinlik paket hazırladı, merkez bankaları birlikte faiz indirip trilyonlarca dolarlık para enjeksiyonu yaptı. Hiçbiri yangını söndürmedi. Dünyanın en büyük 56 borsası son 1 yılda 14.3 trilyon $, son 1 haftada ise 4.6 trilyon $ eridi. Norveçli ressamın ünlü tablosu 'Çığlık'ta olduğu gibi piyasaların çığlığına yanıt veren yok ..

Küresel mali krize karşı topşyekûn savaş açan gelişmiş, gelişmekte olan ülkeler piyasaların ateşini bir türlü söndüremiyor. Dow 1937'den bu yana en kötü haftasını yaşarken birçok borsa 2001'deki seviyelerine dönüyor. Küresel panik havası her geçen gün yayılırken en büyük sorun güven bunalımı... 15 Eylül'de ABD'de Lehman Brothers'ın iflas etmesiyle ateşlenen krizin pimi açıklanan trilyonlarca dolarlık önleme karşın bir türlü sönmüyor. ABD iflaslar nedeniyle 700 milyar dolarlık kurtarma planı hazırladı. Bu paket daha sonra halkı da kapsayacak biçimde genişletildi ve vergi teşvikleri ile 850 milyar dolara çıkarıldı. Ancak kongrede kabul edilmesinin hemen ardından ABD borsasında satışlar geldi.

2 TRİLYON DOLAR ENJEKTE ETTİLER
ABD Merkez Bankası (FED) 'Piyasaya 900 milyar dolar enjekte edeceğim' dedi ancak güvenin olmadığı piyasaları bu da kesmedi. Mevduat garantileri 100 bin dolardan 250 bin dolara çıkarıldı, ABD halkının 'Wall Street'i kurtarıyorsunuz' isyanı sona ermedi. ABD, Avrupa, Japonya, Çin, İngiltere ve diğer önde gelen merkez bankaları piyasaya 2 trilyon dolara yakın nakit enjeksiyonu yaptı, 7 ülke yarım puan faiz indirdi ancak çözüm olmadı. ABD ve Avrupa'da dev yangınları söndürmek için yapılan her müdahale bir kova su vazifesi gördü. Dünyanın en büyük 56 ülke borsasının piyasa değeri son 1 yılda 14.3 trilyon, son 1 haftada ise 4.6 trilyon dolar eridi. Sonuç Norveçli Ressam Edward Munch'un 'Doğanın Çığlığı'nı tasvir ettiği 'Çığlık' tablosundaki gibi... Piyasalar çığlık çığlığa ve bu çığlığa kimse yanıt veremiyor.

Doğanın çığlığını resmetti
Norveçli ressam Edvard Munch'un 1893'te yaptığı Çığlık tablosunun ön planında ızdırap çeker gibi görünen bir figür bugün ikon haline geldi. Öyle ki Hollywood'un ünlü gerilim filmi 'Çığlık'taki maske de Muhch'ten esinlenerek yapıldı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ