22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DPÜ'lü akademisyene Amerika'dan birincilik ödülü
04 Eylül 2013 Çarşamba 15:43

DPÜ'lü akademisyene Amerika'dan birincilik ödülü

(Fotoğraflı)

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Elemanı Arştırma Görevlisi Çağan Berker İyi, Amerika'da düzenlenen Mikroskopçular ve Mikroanalizciler sergisinde, en iyi poster ödülünü aldı.

İyi, Kaliforniya Üniversitesi tarafından düzenlenen sergiye, 'Termal Bariyer Kaplamalarda Kullanılan Seramik Oksitlerin CMAS ile Reaksiyonunun İncelenmesi' adlı çalışmanın poster sunumuyla katıldı.

İyi, yaptığı açıklamada, "Termal Bariyer Kaplamalarda Kullanılan Seramik Oksitlerin CMAS ile Reaksiyonunun İncelenmesi" çalışması; günlük yaşamımıza yerleşmiş olan ve vazgeçilmez bir ulaşım yolu olan havayolu için büyük önem arz ettiğini belirtti.

Uçak motorlarının sağlıklı, verimli ve çevreye daha duyarlı bir şekilde çalışabilmesi ve uçakların özellikle zor atmosfer şartlarında sorunsuz ve güvenli olarak uçabilmesi için türbin kanatlarının seramik ile kaplandığını ifade eden İyi, şunları kaydetti:

"Bu kaplamanın temel amacı bir ısı kalkanı oluşturmak ve türbin kanatçığı için kullanılan süper alaşım metali dış etkenlerden korumak. Özellikle iniş ve kalkışlarda atmosferden gelen tozlar kalsiyum, magnezyum, alüminyum, silisyum oksit ihtiva etmekte ve yüksek sıcaklıklarda eriyerek bu kaplamaya zamanla zarar vermektedir. Bu sorunun çözümüne dair bazı fikirler veren bu çalışma, ileride daha performanslı seramik kaplamaların seçilmesi, tasarlanması ve üretimi için oluşturulacak yöntemlere ışık tutmaktadır."

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karaaslan da İyi'nin aldığı ödülden dolayı üniversite adına kıvanç duyduğunu belirtti.

Muhabir: Hadi Şengül
Yayınlayan: Mürsel Çetin

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ