12 Aralık 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz gribi Türkiye’ye de sıçrayabilir
04 Mayıs 2009 Pazartesi 15:27

Domuz gribi Türkiye’ye de sıçrayabilir

Muğla'nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesinde konuşan Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, ''Domuz gribi komşu ülkelerde varsa, Türkiye'ye de gelebilecek demektir'' dedi.

Prof. Dr. Usluer, Muğla'nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesinde düzenlenen Antibiyotik ve Kemoterapi Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı.
Konuşmasında domuz gribiyle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Usluer, ''Mevcut durum çok yeni bir durum. Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarında hem temkinli davranıyor. Şu anda faz beş ilanı yaptı. Domuz gribi komşu ülkelerde varsa, Türkiye'ye de gelebilecek demektir. Bu konuyla ilgili hazırlığımızı yapmalıyız'' dedi.
Türkiye olarak ne yapacağız? Hava alanlarında alınan önlemler yeterli mi? Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı önlemler paketi yeterli mi? sorularına Prof. Dr. Usluer, şu yanıtları verdi:

TEDBİRLİ OLUNMALI
''Zaten bir kaç yıldır kuş gribi nedeniyle dünya hazırlık içindeydi. Bizim ülkemiz de hazırlık içindeydi. Sağlık Bakanlığı'nın konuyla ilgili stratejik planı var. Bu plan tüm hastanelere dağıtıldı. Personele eğitim verilmesi, halkın bilinçlendirilmesi, hastanede gereğinde tüm yatakların bu hastalara verilecek duruma getirilmesi, korunma için gerekli ilaçların stoklarının yapılması konularında hazır olduğumuzu düşünüyorum. Ancak salgın ortaya çıktığında stratejik planı nasıl işleteceğiz? Onu o zaman göreceğiz.''
65 yaş üzeri, şeker, kalp, akciğer hastaları bulunan kişilerin öncelikli risk guruplarını oluşturduğuna dikkat çeken Usluer, yüksek ateş, kas ağrıları, öksürük, boğaz ağrıları gibi belirtiler olduğunda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini kaydetti.
Sabunla ellerin yıkanması ya da alkolle el dezenfektesinin yapılmasının kişiler arası geçişin engellenmesinde çok önemli olduğuna işaret eden Usluer, tek kullanımlık kağıt mendillerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ