15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğalgaz zirvesinde anlaşma sağlamadı
17 Ocak 2009 Cumartesi 21:35

Doğalgaz zirvesinde anlaşma sağlamadı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Bugün Moskova'da Yapılan Uluslararası Doğalgaz Zirvesinde, Avrupa'ya Doğalgazın Yeniden Verilmesini Sağlayabilecek Bir Anlaşmaya Varılamadığını Söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bugün Moskova'da yapılan uluslararası doğalgaz zirvesinde, Avrupa'ya doğalgazın yeniden verilmesini sağlayabilecek bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.
Dimitriy Medvedev, Rus doğalgazını kullanan ve ileten transit ülke temsilcilerinin katıldığı zirvenin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilen transit doğalgazın yeniden verilmesi konusunda bir anlaşma ortaya çıkmadığını belirterek, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'nun, soruna çözüm bulmak için ikili düzeydeki görüşmelerini sürdüreceğini kaydetti.


Ukrayna üzerindeki transit doğalgazın Avrupa'ya birkaç gün içinde yeniden ulaşmasını umduğunu ifade eden Medvedev, bugün yapılan ve Avrupalı yetkililerin de katıldığı toplantının en önemli sonucunun, tarafların sorunla ilgili görüş alışverişinde bulunabilmesi olduğunu vurguladı.

Uluslararası bir konsorsiyumun doğalgazı Rusya'dan satın alabileceğini ve konsorsiyumun doğalgazı Avrupa'ya iletebileceğini ifade eden Medvedev, Avrupa'nın önde gelen enerji şirketlerinin Gazprom'un da içinde yer alacağı konsorsiyumda eşit hisseye sahip olacaklarını bildirdi.

Medvedev, Kiev'in, doğalgaz borcunu ödeyebilmesi için uluslararası kredi bulunması yönündeki önerilerini yineleyerek, Ukrayna'nın, batılı bir bankaya Rus gazı ödemelerini güvence altına alacak geri alamayacağı bir güvence mektubu vermesinin de anlamlı olacağına inandığını dile getirdi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Medvedev, fiyat konusuyla ilgili herhangi bir ödünle ilgili konuşmayı uygun bulmadığını belirterek, tarafların piyasa koşullarına uymaları gerektiğini kaydetti.

Türkiye'den de zirveye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı katıldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ