21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Didim Belediye Başkanı Kamacı'ya Yunanistan'dan ziyaret
05 Eylül 2013 Perşembe 16:13

Didim Belediye Başkanı Kamacı'ya Yunanistan'dan ziyaret

Paggaio Belediye Başkanı Xoulogis ve beraberindeki heyet, Kamacı'yı makamında ziyaret etti

45. Selçuk Efes Festivali'ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Yunanistan Paggaio Belediye Başkanı Vasilis Xoulogis başkanlığındaki heyet, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı'yı ziyaret etti.

Vasilis Xoulogis, Paggaio ve Didim arasındaki dostluk, kardeşlik, ticari ve sosyal işbirliğinin geliştirilmesi, tarihten gelen beraberlik olgusunun pekiştirilmesi gibi çok yönlü bir etkileşimin sağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

2008 yılında da Belediye Başkanı Kamacı'yı ziyarete geldiklerini, Kamacı'nın da Paggaio'ya geldiğini anlatan Xoulogis, "Selçuk Efes Festivali'ne katılmak için 45 kişilik grup ile Türkiye'ye geldik. Paggaio Belediyesi'nin halk dansları ekibi, bu festivalde bir gösteri sundu. Bizler Didim Belediye başkanımız Mümin Kamacı ile daha önce de bir araya gelip arkadaş olmuştuk. Arkadaşlığımızı pekiştirmek içinde bu tür ziyaretleri karşılıklı yapıyoruz. Türkler ve Yunanlar arasında da herhangi bir sorun yok" diye konuştu.

Türkler ile Yunanların alışkanlıklarının aynı olduğunu kaydeden Xoulogis, "Bundan 100 sene öncede bizler hep birlikte yaşıyorduk. Bizleri ayıranlar ise politikacılar. Ama biz yine de kardeşiz, zaman zaman bu tür ziyaretlerde bir araya geliyoruz " dedi.

Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise "Türk halkı ile Yunan halkı arasında hiçbir zaman sorun yaşanmamıştır. Ama emperyalist güçler, bu iki ülkenin insanları üzerinde oyunlar oynamıştır. Halkın arasında hiçbir problem yoktur. Dünyayı yöneten siyasetçiler, ülkeler arası savaş çıkartarak halkı böldüler. Ama biz Türkler, Yunanlılar ile hep bir aradayız. Bizim kültürlerimiz de aynı, coğrafyamız da aynı. Biz yerel yönetimler olarak siyasetçilerin bu tür düşüncelerini onaylamıyoruz. Bizler dünyadaki barışın daim olmasıyla ilgili mücadele eden insanlarız" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vasilis Xoulogis, Kamacı'ya eskiden Türklerin yaşamış olduğu Yunanistan'daki eski Türk evleri tablo resmini armağan etti. Belediye Başkanı Mümin Kamacı da Apollon Tapınağı maketini Paggaio Belediye Başkanı Vasilis Xoulogis'e takdim etti.

Yunan misafirler, daha sonra tarihi Apollon Tapınağı'nın önüne gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Muhabir: Suat Deniz
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ