05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devletten işkenceye ilk özür
15 Ekim 2008 Çarşamba 09:57

Devletten işkenceye ilk özür

Engin Ceber olayı büyüyor.. İşkenceden öldüğü iddia edilen tutuklu için bakan Şahin devlet adına özür diledi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, müfettiş ön raporlarının, Engin Ceber'in işkence sonucu öldüğünü ortaya koyduğunu açıkladı.

Soruşturmanın selameti için 19 kişiye geçici olarak görevden el çektirildiğini söyleyen Şahin, "Ceber'in yakınlarından da Adalet Bakanı olarak devletim ve hükümetim adına özür diliyorum" dedi.

Ceber'in "İşkence gördüğü kesin mi?" sorusuna, "Müfettişlerimizin ilk tespitleri cezaevinde kötü muameleye maruz kaldığı şeklinde" karşılığını veren Şahin, şunları söyledi:

Rapor ezbere verilmiş

"Müfettişlerimiz kamera görüntülerini incelediler. Soruşturmaların selameti bakımından, ikisi cezaevi ikinci müdürü olmak üzere, koruma baş memurları ve infaz koruma memurları ile cezaevi doktoruna görevden el çektirildi. Doktor, tutukluyu görmeden ve muayene etmeden sağlam raporu verdiği için görevinden uzaklaştırıldı.

Sorumlu cezasını çeker

Bana ulaşan bilgi çerçevesinde konuşuyorum. Devletim ve hükümetim adına, hayatını kaybeden vatandaşımızın yakınlarından özür diliyorum. Bu işin sorumluları kimse, sonuna kadar gidilerek yasaların öngördüğü ceza ile mutlaka cezalandırılacaklar. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Böyle bir olayın Türkiye'de ve İstanbul'da bir ceza infaz kurumunda meydana gelmiş olmasından dolayı bir Adalet Bakanı olarak üzüntüm sonsuz.

Dergi dağıtırken tutuklanmıştı

Sarıyer'de 29 Eylül günü Yürüyüş Dergisi dağıtırken polise mukavemet ettiği gerekçesiyle tutuklanan Engin Ceber, Metris Cezaevi'ne konulduktan sonra koma halinde 6 Ekim'de Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Yoğun bakıma alınan Ceber, 4 gün sonra hayatını kaybetmişti. Ceber'in cezaevinde gördüğü işkence ve dayak sonucu komaya girdiği iddia edilmişti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ