10 Temmuz 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dest-i izdivaç çetesi çökertildi
26 Eylül 2008 Cuma 19:32

Dest-i izdivaç çetesi çökertildi

Böylede çete olur mu demeyin..Dest-i izdivaç çetesi çökertildi

Manisa'nın Salihli İlçesi merkezli, 5 il ve çok sayıda ilçede eşzamanlı düzenlenen operasyonda, evlendirmek vaadiyle dolandırıcılık yapan 13 kişilik şebeke çökertildi. Zanlıların, evlenememiş, yaşlı ya da bakıma muhtaç kişileri, 10'ar bin YTL karşılığında hayat arkadaşı bulma vaadiyle dolandırdığı, şebeke üyelerinden bazılarının ise kız tarafınının akrabası gibi davranarak inandırıcı olmaya çalıştığı belirlendi.

Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile Manisa Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ve Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, 5 aylık istihbarat çalışmasanın ardından, Manisa'nın Salihli, Kırkağaç, Gördes, Selendi, Alaşehir ve Kula ilçeleri ile İzmir, Aydın, Denizli ve Kütahya'da dün (perşembe) düzenlenen eşzamanlı operasyonda, ''suç işlemek maksadıyla çıkar amaçlı örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, organize olarak evlenmek vaadi ile dolandırıcılık'' ile suçlanan 13 kişi gözaltına alındı. Çete lideri olduğu iddia edilen Ali Akkaya (66) ile beraberindeki Süllü Akkaya (41) , Özlem Akkaya (32) , Murat Köysüren (36) , Cemal Çelik (30) , Osman Çetin (43), Günay Sepetçi (31), Hatice Akkaya (38), Mevlüt Öztürk (49), Hemsile Kişmir (30), Nevcigül Şal (48), Döndü Yıldız (19) ve Kazım Çavdar (43) emniyetteki sorgularının ardından Salihli Adliyesi'ne sevk edildi. Zanlıların, üzerlerinde, ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 1 kurusıkı tabanca, buna ait çok sayıda mermi ve 9 adet MKE yapımı mermi ele geçirildi.

EVLENDİRME VAADİYLE DOLANDIRDILAR

Zanlıların, başta hiç evlenememişler olmak üzere, yaşlı ya da bakıma muhtaç kişiler ile irtibata geçip, 10 bin YTL karşılığında hayat arkadaşı bulma vaadiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edildi. Ayrıca, şebeke üyelerinden bazılarının, inandırıcı olabilmek için kız tarafının akrabası gibi davranıp dolandırıcağı kişilerin güveninin kazandığı belirlendi. Kendilerini kızın halası, teyzesi, dayısı ve amcası olarak tanıtıp evlerine ziyarete gittiği öğrenildi. 10'ar bin YTL'yi alan çete elemanlarının daha sonra bir fırsatını bulup, takıları ve evdeki eşyaları da alıp kayıplara karıştığı anlaşıldı.

SAVCILIĞA DİLEKÇE YAĞDIRDILAR

Bu yöntemlerle dolandırıldığını iddia eden Bursa'dan A.D.S. (50) , Kırşehir'den M.Y. (40) ), Kula'dan Y.A. (28) (H.S. (31) , B.K. (21) , Alaşehir'den M.A. (49) , Köprübaşı'ndan A.A. (58), Kütahya'dan M.K. (67) , Demirci'den N.B. (27) ile H.B. (52), Denizli'den T.G. (55) , bulundukları bölgelerde ve Salihli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ