16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denizli'de ocak-ağustos dönemi ihracat rakamları
02 Eylül 2013 Pazartesi 18:33

Denizli'de ocak-ağustos dönemi ihracat rakamları

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli'den ocak-ağustos döneminde kayda alınan ihracatın yüzde 18 oranında artışla 1 milyar 356 milyon dolara ulaştığını bildirdi

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli'den ocak-ağustos döneminde kayda alınan ihracatın yüzde 18 oranında artışla 1 milyar 356 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Kocasert, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ihracatının ilk 8 aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 1,3 oranında bir artışla 98,9 milyar dolara ulaştığını belirtti. Denizli'den ocak-ağustos döneminde kayda alınan ihracatın yüzde 18 oranında artışla 1 milyar 356 milyon dolara ulaştığına dikkati çeken Kocasert, "Denizli olarak yılbaşında 2013 yılı sonu için koyduğumuz 2 milyar dolar hedefine ulaşmamız mümkün" dedi.

Ağustos ayının son haftasının kurlardaki gelişmeler bakımından oldukça hareketli geçtiğini belirten Kocasert, şunları kaydetti:

"Dolar ve avro tarihi zirveyi yakalarken, sepet kur 2,40 düzeylerine ulaştı. Açıkçası ihracatçılar olarak biz aynı noktada duruyoruz. Talebimiz enflasyona ezdirilmeyen, istikrarlı bir kur düzeyi. Merkez Bankası Başkanının, kurlardaki yukarı yönlü hareketin geçici olduğu yönündeki açıklamalarını gerçekçi bulmakla birlikte, çalkantılı bir dönemden geçmekte olduğumuz açık. İhracatçıların, karar aşamalarında, tedariklerinde ve fiyatlandırmalarda son derece dikkatli ve itidalli davranması gerekiyor. Altını çizmek istediğim bir diğer husus ise, her halükarda kurların rakibimiz konumundaki diğer ülkeler ile rekabet düzeyimizi koruyacak şekilde seviyelenmesinin gerekliliği."

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ