14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denizaltında arkadaş gezdiren komutana dava
22 Kasım 2008 Cumartesi 14:04

Denizaltında arkadaş gezdiren komutana dava

Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Sivil Arkadaşını "Saldıray" Askeri Denizaltısına Alıp Marmaris'ten Gölcük'e Kadar Götüren Denizaltı Komutanının Eylemini Suç Saydı.

2002 yılında Marmaris Aksaz Deniz Üssü'nde görevli "Saldıray" adlı denizaltının komutanı olan binbaşı, denizaltının bakım amacıyla Gölcük Üssü'ne gitmesi için emir aldı. Sefer hazırlığına başlayan binbaşı, Marmaris'te eczacı olan denizaltılara meraklı yakın arkadaşı S.K.'nın ısrarını kıramadı ve onu da denizaltıya aldı.

Dört gün süren yolculuğun ardından denizaltı Gölcük'e gitti ve S.K. da burada denizaltıdan indi. Durumun ortaya çıkmasının ardından denizaltı komutanı hakkında, "emre itaatsizlikte ısrar" suçundan dava açıldı. Askeri mahkeme yargılama sonunda, "gemilere sivil ziyaretçi alınmamasına" ilişkin emrin bütün birliklere yönelik görev gereklerini gösteren bir düzenleme olduğu ve kişiye yönelik somutlaştırılmış bir emir niteliği taşımadığı gerekçesiyle beraat kararı aldı.

Temyizde Askeri Yargıtay Daireler Kurulu ise beraati bozdu. Askeri Yargıtay eylemi, "Komutanlık görevini kötüye kullanmak" olarak nitelendirdi. Kararda, "Görevi kötüye kullanmak" suçunun oluşması için "kamu zararının meydana gelmesi" veya "haksız kazanç sağlanması" gerektiğine dikkat çekilerek, bu iki kriterlerin varlığı halinde ceza tesisi yoluna gidilmesi, aksi takdirde cezaya yer olmadığı belirtildi. Askeri yerel mahkeme bu kriterleri tespit edemezse, sivil arkadaşını Marmaris'ten Gölcük'e kadar götüren denizaltı komutanı beraat edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ