04 Temmuz 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu Meclis Genel Kurulunda Milletvekili Yemini Etti.
05 Mayıs 2009 Salı 21:45

Davutoğlu Meclis Genel Kurulu'nda Milletvekili Yemini Etti.

Kabine Değişikliği ile Dışarıdan Atanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Meclis Genel Kurulu'nda Milletvekili Yemini Etti.

Kabine Değişikliği ile Dışarıdan Atanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Meclis Genel Kurulu'nda Milletvekili Yemini Etti.

Kabine değişikliği ile dışarıdan atanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Meclis Genel Kurulu'nda milletvekili yemini etti.

Kabinede yapılan kapsamlı değişikliğin ardından yeni bakanlar Meclis Genel Kurulu'nda ilk kez Bakanlar Kurulu sıralarında oturdu. Genel Kurul'da gündem dışı konuşmalara ise Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir yanıt verdi. Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı Genel Kurul toplantısında, daha sonra Bakanlar Kurulu'nun dışarıdan atanan tek üyesi olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kürsüye gelerek milletvekillerinin göreve başlarken ettikleri yemini etti. Milletvekili yemini şöyle:

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Davutoğlu Genel Kurul kürsüsünde milletvekili yemini ettikten sonra birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar ve Erdoğan'ın da oturduğu Bakanlar Kurulu sıralarını başıyla selamladı. Daha sonra da Bakanlar Kurulu sıralarında yerini alan Davutoğlu'nu Başbakan Erdoğan ve diğer bakanlar tebrik etti. Davutoğlu'nun Genel Kurul'daki yemin törenini eşi de locadan izledi.

Bakan Davutoğlu, Anayasa hükmü gereğince bakanlık sıfatını taşıdığı sürece, milletvekillerinin tabi olduğu kayıt ve şartlara uymakla yükümlü tutulacak, TBMM üyeleri gibi ödenek ve yolluk alacak. Davutoğlu, ayrıca, yasama dokunulmazlığına da sahip olacak ancak Genel Kurulda milletvekili gibi oy kullanamayacak. TBMM Genel Kurulunda Meclis dışından bakan olarak ant içen son kişi Devlet Bakanı Kemal Derviş olmuştu. Başbakan Bülent Ecevit'in kabinesinde yer alan Derviş, 13 Mart 2001'de Genel Kurulda ant içmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ