10 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtmana dava açtı.
22 Aralık 2008 Pazartesi 14:19

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'a dava açtı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "annesinin etnik kökeniyle ilgili gerçek dışı beyanlarda" bulunarak, "kamusal konumundan kaynaklanan, büyük sorumluluk ve titizlikle yerine getirdiği devlet adamlığı kimliğini kamuoyunda karaladığı" gerekçesiyle CHP İzmir Mille

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "annesinin etnik kökeniyle ilgili gerçek dışı beyanlarda" bulunarak, "kamusal konumundan kaynaklanan, büyük sorumluluk ve titizlikle yerine getirdiği devlet adamlığı kimliğini kamuoyunda karaladığı" gerekçesiyle CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'a 1 YTL'lik manevi tazminat davası açtı.
Cumhurbaşkanı Gül'ün avukatı Ömer Küçüközcan yaptığı açıklamada, CHP'li Arıtman'ın geçen hafta TBMM'de gazetecilere 1915 olayları nedeniyle bir grup tarafından başlatılan "özür dileme kampanyasını" değerlendirdiğini hatırlattı. Arıtman'ın, "Cumhurbaşkanı Gül'ün kampanyayı desteklediğini" iddia ederek, Gül'ün annesinin Ermeni kökenli olduğunu beyan ettiğini ifade eden Küçüközcan şunları kaydetti:
"Sayın müvekkilimin annesinin Ermeni asıllı olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Müvekkilimin anne ve babası, soy ağaçlarının incelenmesiyle de anlaşılacağı gibi Türk soyundandır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan müvekkilim Sayın Abdullah Gül'ün kişisel hassasiyetleri, görevi ve anayasal statüsü nedeniyle toplumun tüm kesimleri ve vatandaşlarına aynı mesafede olduğu bugüne kadar ifa ettikleri tüm görevlerindeki çalışmaları ve açıklamalarıyla sabittir. Bunun aksini iddia etmek, Sayın Cumhurbaşkanımızı Türkiye Cumhuriyeti'nin ve vatandaşlarının haklarını koruma görevini ihlal etmekle suçlamaktır ki bunun kabulü ve tolore edilmesi mümkün değildir."
Küçüközcan, Cumhurbaşkanı Gül'ün kamusal konumundan kaynaklanan, büyük sorumluluk ve titizlikle yerine getirdiği devlet adamlığı kimliğinin kamuoyunda karalanması nedeniyle Arıtman'dan 1 YTL manevi tazminat talep edildiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ