02 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözüm için ortak hareket
22 Ocak 2009 Perşembe 22:58

Çözüm için ortak hareket

İlçemizde faaliyet gösteren seyahat acenteleri yöneticileri, Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen 2009 turizm sezonu öncesi değerlendirme toplantısında buluştu. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Marmaris

İlçemizde faaliyet gösteren seyahat acenteleri yöneticileri, Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen 2009 turizm sezonu öncesi değerlendirme toplantısında buluştu. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ve TURSAB Genel Sekreteri Ali Kırlı'nın yanı sıra çok sayıda seyahat acentesi sahibi katıldı.
Özbozdağ; “2009 için çok karamsar değilim”
Toplantı açılışında söz alan İsmail Özbozdağ, 2009 turizm sezonu için çok da karamsar olmadığını söylerken Marmaris'in İngilizlerin ilk tercihi olma özelliğini koruduğunu ifade etti. Ancak Mısır ve Tunus'un daha iyi çalıştığını belirtirken, söz konusu ülkelerin vergi azalttığını ve charter uçakları desteklediğini dile getirdi. TURSAB Başkanı Özbozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Marmaris'te eko turizm ön plana çıkartılmalı. Turizmi çeşitlendirirsek daha kaliteli turist çekebiliriz. Gelen turistlere sadece deniz ve güneş değil tarih-sanat ve kültür anlamında da bir şeyler sunabilmeliyiz. Tabloya baktığımızda maalesef bir takım olumsuzluklar görüyoruz. Havayolları ve oteller artık doğrudan satış yapıyor. Bu durum bizi olumsuz etkiliyor. Acenteler arası rekabet zaman zaman kalitenin düşmesine neden oluyor. 5-6 liraya tur satan korsan acenteler var. Doğal olarak kalite de düşüyor.” Konuşmasında deniz taşımacılığı yapan acentelere yakıt indirimi yapıldığını söyleyen Özbozdağ, kara taşımacılığı yapan acentelerin de indirim istediğini vurguladı.
Çözüm için ortak hareket
Acenteciler kalifiye eleman yetersizliği, tanıtımın iyi yapılamaması ve güvenlik konusunda yaşanan eksikliklerin turizmin başlıca sorunları olduğu görüşünü dile getirirken çözüm için birlikte hareket edilmesi gerektiği fikrinde birleştiler. Başkan Ali Acar da 1 ya da yüz, gelen turist syısı ne olursa olsun müşteri memnuniyetinin çok önemli olduğunu söyledi. Düşük fiyat politikasıyla gelen turistin Marmaris'e bir şey kazandırmayacağını da sözlerine ekleyen Başkan Acar konuşmasını şöyle sürdürdü; “Göreve geldiğimizde ilçede faaliyet gösteren işletmelerin 900'ü yani yüzde 20'si ruhsatsızdı. Kararlı bir çalışmayla çoğunu ruhsatlandırdık. İlk olarak illegal ticaretin önüne geçtik. Birlikte hareket edilmesi için de önemli adımlar attık. Kent Konseyi bunlardan bir tanesi. Farklı meslek gruplarından insanların yer aldığı bu oluşum çalışmalarına devam ediyor. Ancak ne yazık ki yasal bir yaptırımları yok. Sadece öneride bulunabiliyorlar. Marmaris Turizm ve Altyapı Birliği (MARTAB) oluşturuldu. Ama ne ilginçtir ki bünyesinde seyahat acenteleri yok. Bu nedenle tüzük değiştirilmeli, acenteciler de dahil edilmeli. Fiziki altyapısı içinde çalışmalar hızlandırılmalı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ