11 Ağustos 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çöplükte Yaşıyorlar!
28 Eylül 2008 Pazar 15:38

Çöplükte Yaşıyorlar!

Çöplükte eşi ve 5 çocuğu ile birlikte yaşayan Gamze Karadere de 6 aylık ''Çınar'' adındaki bebeğini yangından son anda kurtardıklarını belirterek, ''Çocuklarımla burada çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyoruz. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz

Bodrum'un Yalıkavak beldesinde belediyeye ait çöplükte çıkan yangın kısmen söndürüldü.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yalıkavak'a yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Kanlıkaya mevkisinde belediyeye ait çöplükte metan gazı sıkışması sonucu çıkan ve 8 gündür devam eden yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun çabaları sonucunda kısmen söndürüldü.


Dokuz barakanın kullanılamaz hale geldiği yangın sonrasında, aralarında bebek ve çocukların da olduğu yaklaşık 40 kişinin bir bölümü Yalıkavak Belediyesince prefabrik bir konuta yerleştirildi. Kalacak yeri olmayan aileler ise çöplüğün yanına kurdukları naylon çadırda kalmaya devam ediyorlar.
Yalıkavak Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çöplükte çalışan 7 ailenin 1989 yılından beri burada yaşadığını belirterek, ''Bu aileler, çöplerin arasından işe yarar şeyleri toplayarak geçimlerini sağlıyorlar. Kaymakamlık ve Yalıkavak'taki muhtarlık gerekli yardımları yapmaya çalışıyor'' dedi.
Çöplükte çıkan yangında geçim kaynakları kamyoneti ve kaldıkları barakaların yandığını aktaran, 59 yaşındaki Fikri Cankır, ailesiyle birlikte 12 yıldır çöplükte yaşadığını söyledi.
Cankır, ''Yangında her şeyimizi kaybettik. Kaldığımız barakalar, kamyonum, çamaşır makinem, buzdolabım her şey yandı yok oldu. Kızımın ve oğlumun çeyizi kül oldu. Bizim tek geçim kaynağımız çöplükten topladıklarımız. Burada torunlarıma bakıyorum. Askerde oğlum var. Kamyonum yandığı için çöplükten çıkardığım malzemeleri taşıyamıyorum'' diye konuştu.

-6 AYLIK BEBEĞİ İLE ÇÖPLÜKTE YAŞIYOR-

Çöplükte eşi ve 5 çocuğu ile birlikte yaşayan Gamze Karadere de 6 aylık ''Çınar'' adındaki bebeğini yangından son anda kurtardıklarını belirterek, ''Çocuklarımla burada çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyoruz. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Bezini, mamasını alamıyoruz, sağlık ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Yangında her şeyimizi kaybettik'' diye konuştu.
Yangında barakaları yanan ailelerin çocukları zor şartlara aldırmadan çöplerin arasından buldukları oyuncaklarla oynarken, ilköğretimde eğitim gören büyükleri ise yangında kullanılmaz hale gelen okul kıyafetleri ve kitaplarının yenilenmesini bekliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ