03 Haziran 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuk felci aşısı uygulaması 
27 Kasım 2013 Çarşamba 15:23

Çocuk felci aşısı uygulaması 

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Tay, ildeki 145 yabancı uyruklu çocuk ile sığınmacı ailelerle temas halindeki Türk ailelerin 99 çocuğuna çocuk felci aşılaması yapıldığını bildirdi

Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, Manisa'da 145 yabancı uyruklu çocuk ile sığınmacı ailelerle temas halindeki Türk ailelerin 99 çocuğuna çocuk felci aşısı yapıldığını bildirdi.

Tay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de görülen çocuk felci vakaları üzerine, Türkiye'de önlem olarak başlatılan çocuk felci aşısı uygulaması kapsamında Manisa'da da aşılama yapıldığını kaydetti.

Manisa'da 18-24 Kasım tarihleri arasından birinci tur aşı uygulamasının tamamlandığını ifade eden Tay, "Manisa'da sadece yabancı uyruklulara, gerek Suriye'den, gerek Afganistan ya da Pakistan'dan gelen yabancı uyruklu kişilere yönelik aşılama çalışması yapıldı. Emniyet güçlerimiz tarafından tespit edilen çoğunluğunu Suriye, Afgan ve Irak uyrukluların oluşturduğu 5 yaş altı toplam 145 çocuk ile mülteci ve sığınmacı ailelerle temas halinde olan Türk ailelerin 99 çocuğuna aşı uygulandı" dedi.

- Manisa'da 8 yıldır "Kızamık" vakası yoktu

Kızamık vakalarının kontrol altına alındığını kaydeden Tay, "Manisa'da 2005 yılından bu yana kadar kızamık vakası görülmüyordu. 2013 yılı ilk 6 ayında özellikle askeri bölgelerde il dışından gelen vakalarda görüldü. Son 5 aydır herhangi bir yeni vaka yok" ifadesini kullandı.

Tay, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerinde, Türkiye'de eylül ayındaki kızamık vakası sayısının 6 bin 983 olarak açıklandığını hatırlattı.

Muhabir: Sedat Şimşek
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ