15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cip safari zararlı mı, faydalı mı?
14 Ekim 2008 Salı 10:56

Cip safari zararlı mı, faydalı mı?

Marmaris'te çevreciler ile turizmciler arasında, cip safari konusunda görüş ayrılığı ortaya çıktı. Marmaris'te çevreciler, doğaya ve çevreye zarar verdiği, orman yangınları ile trafik kazalarına davetiye çıkardığını öne

Marmaris'te çevreciler ile turizmciler arasında, cip safari konusunda görüş ayrılığı ortaya çıktı. Marmaris'te çevreciler, doğaya ve çevreye zarar verdiği, orman yangınları ile trafik kazalarına davetiye çıkardığını öne sürdükleri cip safarilerin yasaklanması için valilik ve kaymakamlığa başvurdu. Turizmciler ise cip safarilerin ileri sürdüğü gibi zararlarının bulunmadığını, büyük döviz girdisi sağladığını savundu.

Çevreciler Ağustos ayında Marmaris'te safari yapan 110 cipi izlemeye aldı. Zaman zaman bazı gönüllüler de ciplerde şoför olarak çalıştı. Tespit ettikleri kuralsızlıkları, fotoğraf ve görüntülerle belgeledi ve rapor tuttu. Amaçlarının kimsenin ekmeğiyle oynamak olmadığını belirten Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, cip safarilerin tespit ettikleri zararlarını sıralarken şunları söyledi: "Ciplerin büyük kısmı eski model. Su tabancaları yasak olmasına rağmen kullanılıyor. Müşterileri, attıkları çöplerle geçilen güzergahları kirletiyor. Orman bölgesindeki yol güzergahında ise cipler bitkilerin toz bulutu ile kaplanmasına neden oluyor. Sürücü ve müşteriler sigara içiyor. Çok küçük yaşta çocuklar da safariye katılıyor"

100 bin turist gezdiriyorlar

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise ciplerin ve müşterilerinin, çevrecilerin iddia ettiği zarar ve tehlikelere yol açmadığını savundu. Marmaris'te 6 firmaya bağlı, sayıları 110 ila 150 arasında değişen ciplerin, her yıl yaklaşık 100 bin turisti gezdirdiğini, bu turistlerin de yaklaşık 3 milyon YTL döviz girdisi sağladığını kaydetti.

YORUMLAR
yasaklar
aydın
birileri birilerinin ekmeinle oynamayı çok kolay sanıyor. neden bu kadar vicdansız oluyoruz. ülkemize hem döviz kazandırıyorlar, hemde kazandıklarını bu ülkede bu kentte harcıyorlar. lütfen çocukların geleceklerinle oynamayın...
15 Ekim 2008 Çarşamba 15:26
88.248.173.65
SAFARİLER
YUSUF
İNSANLARI ANLAYAMIYORUM! NAMUSUNLA ÇALIŞIP EKMEK YİYORLAR YEDİRİYORLAR. KAÇAKÇILIKMI YAPMALILAR. ONLAR ÖNCE İNSANLAR VE TURİZME BÜYÜK KATKILARI VAR. AYIPTIR BEYLER..
15 Ekim 2008 Çarşamba 15:09
88.248.173.65
EKMEK PARASI
N.AYDIN
CİP SAFARİLER YASAKLANMAMALI... ÇÜNKÜ KAÇ AİLE EKMEK YİYOR, KİME NE ZARARI VAR. ÜLKEMİZİN VEDE DÜNYANIN BU MALİ KRİZİNDE EKMEK KAPISI OLAN ÇOK ZAHMETLİ BİR TURİZM İŞİNİ ENGELLEMEK GÜNAHTIR. ALLAH İNSANIN RIZKINLA OYNAYANI HELAK EDER.
15 Ekim 2008 Çarşamba 15:05
88.248.173.65
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ