09 Temmuz 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’Lİ ALBAN’DAN CEMEVİ KANUN TEKLİFİ
22 Ocak 2020 Çarşamba 13:01

CHP’Lİ ALBAN’DAN CEMEVİ KANUN TEKLİFİ

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Cemevleri’nin ibadethane statüsüne alınmasıyla ilgili kanun teklifini Meclise sundu.

Alban önergesinde,Cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasının eşit yurttaşlık ilkesinin ve aynı zamanda demokrasinin gereği olduğunu vurguladı.

Son günlerde önce İzmir ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisleri’nde alınan kararlarla yoğunluk kazanan Cemevleriyle ilgili bir girişim de TBMM gündemine geldi. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Meclise sunduğu kanun teklifiyle Cemevlerine yasal statü verilmesini istedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, ocak ayı ilk oturumunda dikkat çeken bir karar almış, Büyükşehir Belediye Meclis, il genelindeki 7 Cemevi’nin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine yönelik komisyonlardan gelen kararı, oy çokluğu ile kabul etmişti.

 

CEMEVLERİ İBADETHANEDİR

Kanun teklifindeAlevi-Bektaşi toplumunun ibadethane olarakCemevleri’ni seçtiğini belirten Alban, “Cemevleri’ndeYüce Allah’ın ismi anılmakta, ona dua edilmektedir. Allah’ın anıldığı, toplu olarak ona dua edildiği yerler ibadethane ise Cemevleri de birer ibadethanedir. Bunu aksini söyleyerek tartışma çıkarmak kimsenin haddi değildir” dedi.

Dini bir kavram olan Alevi-Bektaşi kelimesinin, Allah’a inanan, Hz. Muhammed Mustafa’yı peygamber olarak tanıyan ve onun ehlibeytini sevenler demek olduğunu kaydeden Alban, önergesinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Laiklik ile inanç özgürlüğü, insana dilediği inancı seçme ve yaşama hakkı tanır. Alevi-Bektaşi toplumu bu hakkı kullanarak, hiçbir kamu kurumundan icazet almadan, kendi istekleri ile  Cemevleri’ni ibadethane olarak seçmişlerdir. Anayasamızda, uluslararası hukukta ve vicdanlarda Cemevi ibadethane olarak kabul edilmiştir. Eşit yurttaşlık ilkesinin gereği olarak Cemevleri ibadethanedir. Bu ilkeyi uygulamak siyasal iktidarın yasal bir zorunluluğudur. 

Bu bakımdan Anadolu’nun her kesiminden, her yöresinden insanının bir arada olduğu ve temsil edildiği TBMM çatısı altında, toplumsal mutabakat içinde Cemevleri’ne hakkı olan ibadethane statüsü verilmeli ve bu konu hukuki bir metne bağlanmalıdır”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ