11 Aralık 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’Lİ ALBAN: “TURİZM FİRMALARINI HARACA BAĞLADILAR”
12 Temmuz 2019 Cuma 12:32

CHP’Lİ ALBAN: “TURİZM FİRMALARINI HARACA BAĞLADILAR”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, turizmin tanıtımına katılım payı adı altında turizm işletmelerinden alınacak payı eleştirdi

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, turizmin tanıtımına katılım payı adı altında turizm işletmelerinden alınacak payı eleştirdi. Alban, “Devlet hazinesini savurganca harcayıp para bırakmayan AKP iktidarı şimdi de gözünü turizmcinin ekmeğine dikti. Otellerin ciroları üzerinden haraç alınacak” dedi. 

AKP milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifiyle, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruluyor. Ajansın bütçesini, turizm firmalarından toplanacak para oluşturacak. Türkiye genelindeki tüm turizm işletme belgeli işletmelerden alınacak pay binde 7,5 olarak belirlendi. 

BU KANUN ANAYASAYA AYKIRI

“Kurulacak olan tanıtım ajansı Sayıştay denetimine ve Kamu İhale Kanununa tabi olmaması nedeniyle Anayasa’nın ikinci maddesinde belirtilen ‘hukuk devleti’ olma ilkesine tamamen aykırıdır” diyen CHP’li Alban, “Sayıları yaklaşık 15 binin üzerindeki turizm işletme belgeli otel, restoran, eğlence merkezi gibi işletmelerin yıllık cirolarının üzerinden "turizm katılım payı" adı altında ek vergi alınması sektörü dinamitlemek demektir” diye konuştu.

Alban şunları kaydetti:

Turizm işletmelerinin sezon sonu karı ortama yüzde 5'tir. Hiçbir firma bu ağır yükü kaldıramaz, bu ağır yükü taşıyamaz. Firmaların yarısından çoğuna icra gelir. Bu işin sonunda firmalar kapıya kilit vurur, binlerce turizm emekçisi işsiz kalır.

DEVLETİ ŞİRKETE ÇEVİRDİLER

Kanun teklifinin, üyesi olduğum Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu görüşmelerinde ısrarla turizm işletmelerinden alınacak payın binde 1'i geçmemesini söylememize rağmen AKP'li üyelerin oylarıyla bu önerilerimiz ret edildi.

Bu kanun teklifi devleti şirket gibi yönetme zihniyetinin ürünüdür. Devlet vatandaşından kar etmez, vatandaşına hizmet eder. CHP olarak bu anayasaya aykırı teklife tümüyle karşıyız. Biz turizmcinin ve turizm emekçisinin yanındayız”

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ