14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’de beklenen İstifalar gerçekleşti
01 Ocak 2009 Perşembe 12:09

CHP’de beklenen İstifalar gerçekleşti

Son zamanlarda Marmaris gündeminden düşmeyen adaylık başvurularından sonra CHP'de de beklenen istifalar gerçekleşmeye başlayınca Marmaris Siyaseti hareketlenmeye başladı. Uzun zaman CHP'de siyaset yapan, Marmaris'in tanınmış simalarından Kenan Değertaş ve

Haber Merkezi
“Sosyal demokrat anlayışa uygun bir çalışma ortamı bulamadım”
Çağlar Teknoloji sahibi Kenan Değertaş, dilekçesinde Sosyal demokrat anlayışına uygun bir çalışma ortamını bulamadığını belirtti. İşte Kenan Değertaş'ın istifa mektubu;
“Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçesinde kayıtlı üye olup halen Marmaris Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmaktayım.
Çağdaş bir belediyecilik yapmak, yaşadığım bölgeye katkı sağlamak amacıyla aday olduğum ve seçildiğim bu görevde sosyal demokrat anlayışa uygun bir çalışma ortamı bulamadım.
Çağdaş bir yönetimin temeli olan katılımcılık ve şeffaflık, uzlaşma kültürü, sosyal adalet anlayışı bugüne kadar tüm çabalarıma rağmen yeterince yaşama geçirilmedi.
Anti-Demokratik bir belediyecilik ve bütün uyarılarımıza rağmen buna tepkisiz kalan böyle bir parti anlayışı, sizlerle birlikte olmamı olanaksız kılmaktadır. Bu koşullarda siyasi tavır ve düşüncelerimi uygulama şansı bulamadığım Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğinden istifa ediyorum.
Gereğini arz ederim. Saygılarımla.”
Dilekçesini sunarak CHP'den istifa eden Değertaş'ın önümüzdeki günlerde Marmaris Belediye Başkanlığı için DSP'den adaylığını açıklayacağı duyumlarımız arasında.

“Beraberce yönetelim ilkesini hayata geçiremedik”
Mantıkoğlu Shell sahibi olan Ethem Sayar da yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında; Beraberce yönetelim ilkesini hayata geçiremediklerini ve insani değerlerin yaşama geçebilmesinde yeterli idareyi gösterebileceğim konusunda inancımı yitirdiğimden CHP üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.
2004 yerel seçimlerinde CHP'nin Marmaris Belediye Başkan Adayı olarak seçilen fakat sağlık nedenleri sebebiyle adaylıktan vazgeçen Mantıkoğlu Shell sahibi Ethem Sayar yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında; “Yıllar öncesi öğretmenlik görevimden emekli olduktan sonra Marmaris'te CHP'nin güçlenmesine katkı koyabilmek, Marmaris yerelinde CHP'yi iktidara taşıyabilmek, dolayısıyla ilçede katılımcı, sosyal adalet ilkelerine dayalı, demokratik dürüst bir yönetimi iş başına getirebilmek konusunda yardımcı olmak üzere CHP'ye katıldım.
1999 yerel seçimlerinde CHP'nin Belediye meclis üyesi seçildim ve o dönemde çeşitli zorluklara rağmen gücümün yettiğince partiyi en iyi bir biçimde temsil ettim. CHP'nin ilçede toparlanması, iktidar alternatifi olması konusunda maddi-manevi özverili çalışmalarda bulundum. 2004 yerel seçimlerinde örgütüm tarafından CHP'nin Marmaris Belediye Başkan Adayı olarak seçildim. Bundan sonrada çalışmalarımız var gücümüzle devam etti. Partiye küsen, CHP'ye uzak duran birçok kişinin partiye katılması ve onların partide aktif olarak çalışmaları sağlandı. Seçimlere kısa bir süre kala yakalandığım bir hastalık nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kaldım. Yine de bu seçimde CHP'nin seçimi kazanma mutluluğunu yaşadım.
Ama iktidar olduğumuz geçtiğimiz beş yıllık dönemde düşündüğümüz bir yönetim şeklini sergileyemedik. Söylemimizde bulunan “Beraberce yönetelim” ilkesini hayata geçiremedik. Bölük-pörçük olduk, dağıldık. Bu parçalanma da her şey aynı kişinin penceresinden yansıtıldığı şekilde görülmeye çalışıldı ve her ters düşen kişi için konu , “çıkar zedelenmesi” olarak yansıtıldı. Bu gelişmelerde ilçe yönetimi inisiyatifi eline almak bir yana dursun, taraflı bir görüntü verdi. Üyesinin karalamasında, itibarsızlaştırılma çalışmalarında kayıtsız kaldı. Vatandaşların Marmaris Belediyesinden yakınmalarına objektif gözle bakamadı. İlçe yönetimi Belediyenin doğru veya yanlış, haklı veya haksız her uygulamasının peşinden körü körüne sürüklenir hale geldi.
Halbuki ne ümitlenmiştik, seçimleri kazandıktan sonra insan ön planda olacak, demokratik bir iklim yaratılacak. Herkesi kucaklayacak, dayanışma ile Marmaris'i bir huzur kenti yapacaktık. Ama bu süre içerisinde bırakalım herkesi kucaklamayı, kendi içimizde bile bütün olmayı koruyamadık. Ters düşen herkes “Çıkarcı” olarak gösterilmeye çalışıldı. İlçe yönetimi de her uygulamaya doğru veya yanlış olduğunu araştırmaksızın onay verir, toplumda bu uygulamaların ve söz konusu olan makamın savunma görevini yüklenir oldu. Üyesinin yalan yanlı bilgilerle yıpratılmasına, paralanmasına ve toplumda itibarsızlaştırılma çalışmalarına kayıtsız kaldı üstelik 2009 yılı seçimlerin de yeni belediye başkan aday adaylarının çıkabilmesinin sağlanması gerekirken, tam tersine bunun önünün kesilme çalışmalarına tanık olduk
Bu duygular içerisinde bu parti içerisinde kalarak katkı koymam olanaksız bir hale gelmiş bulunmaktadır. Büyük bir ümitle girdiğim CHP'nin bugünkü konumundan daha iyi bir noktaya gelebileceğim, toplumu kucaklayabileceğim, demokratik ilkelerin ve insani değerlerin yaşama geçebilmesinde yeterli idareyi gösterebileceğim konusunda inancımı yitirdiğimden CHP üyeliğinden istifa ediyorum”

YORUMLAR
menfatlerinize termi geldi
yener göksel
kendisini sosyal demokrat sanan bir kimse 5 yıla yakın bir süre orada bulunacaksın kişisel menfatlerinizin peşinden koşacaksınız,bunlara başkan müsade etmeyince çıkacaksınız diyeceksinizki , demokrat çalışma ortamı bulamadık!!!!
hiç inandırıcı değilsiniz zaten sizin sosyal demokratlıkla ilginizde yok.size tafsiyem yine muhtelif çıkarlar uğruna saf değiştiren o şanlı şöhretli ileri gelen zatlar gibi akp saflarında yerinizi alın sözde hizmet için yarışa başlayın.
05 Ocak 2009 Pazartesi 10:08
85.100.152.139
KAÇAK İNŞAAT
ergün yılmaz
Ethem Sayar ın projesine aykırı yapılaşmasını şikayet edenlerle birlikte omuz omuza, ethem sayar şikayetçilere gülücük işini yapmak zorunda kalan partilisi olduğu için partisinide zor durumda bırakarak düşman olmuştur..İyiki sen başkan olmamışsın
02 Ocak 2009 Cuma 20:11
78.173.229.224
yüksek yapı içinmi ?
tekin alp
etem bey.. standart ların üzerinde yaptığınız inşaatınız için size fen işleri yıkın dedi.. fakat siz makam kullanarak yıkmak istemediniz.. neden istifa dilekçenizden bunlar yok?
02 Ocak 2009 Cuma 11:19
61.7.179.248
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ