22 Ocak 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Milletvekili A. Adayı
08 Mayıs 2018 Salı 16:21

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Milletvekili A. Adayı

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan sosyal medya aracılıyla milletvekili aday adaylığını duyurdu

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan sosyal medya aracılıyla milletvekili aday adaylığını duyurdu

 

Aldan: "2011 yılından bu yana Muğla Milletvekilliği görevini büyük bir onurla sürdürüyorum. Önümüzdeki genel seçimde aday olup olmadığıma ilişkin yoğun telefonlar alıyorum. Öte yandan Tüzük gereği aday olamayacağıma ilişkin söylentilerin yayıldığını, gerçek dışı haberler yaptırıldığını görüyorum. Asılsız haberlerin giderilmesi anlamında aşağıdaki hususları bilgilerinize sunuyorum:
1. 24 Haziran 2018 günü gerçekleşecek genel seçim için milletvekilliği aday adaylığına başvuruyu gerçekleştirdim. Parti Meclisimiz seçimin erkene alınması nedeniyle; ön seçim yapmamaya, adayların merkez yoklaması yoluyla belirlenmesine ve aday belirleme yetkisinin de Sayın Genel Başkanımıza bırakılmasına karar verdi. Bu durumda geriye bir tek örgütümüzün gözetiminde eğilim yoklaması yapmak kalmaktadır. Süre kısıtlı olsa da gerçekleşecek bir eğilim yoklamasından yana olduğumu özellikle ifade etmek isterim. 
2. Genel seçim dolayısıyla başvuruda bulunan bütün aday adaylarına başarılar dilerim.
3. Son Tüzük değişikliğinde 52. maddenin 1. fıkrasında yer alan “iki dönem üst üste merkez adayı gösterilememe” hükmü, benim milletvekilliğime engel bulunmamaktadır. Şöyle ki;
a) İlk olarak, Tüzük değişiklikleri kabulünden sonraki hususlar için geçerlidir. Bu tür düzenlemeler hukuksal tabirle "makable şamil değildir”, yani geçmişe yürümez.
b) İkinci olarak, merkez adaylığı ile merkez yoklaması ayrı kavramlardır. Merkez adaylığı Siyasi Partiler Yasasına göre atanan kontenjanlığa ilişkin %5’lik adaylığı ifade ederken, merkez yoklaması Tüzük gereğince gerçekleştirilen aday belirleme yöntemidir. Geçtiğimiz 1 Kasım Genel Seçiminde tüm adaylar merkez yoklamasıyla belirlendiğine göre, benim iki dönem merkez adaylığımdan söz edilemeyeceğinden, vekilliğime engel bir durum bulunmamaktadır.
c) Üçüncü olarak; eski tüzük yürürlükten kaldırıldığı için, aynı yerden iki kez aday olamama engeli de kalmamıştır.

Kısaca; Muğla Milletvekilliği de dahil olmak üzere adaylığım konusunda her hangi bir mani hal yoktur.
Son olarak; bu süreçte benim için önemli olan partimin önderliğinde ülkemin barış, demokrasi ve özgürlüğe kavuşmasıdır. Bu yolda ister milletvekili, ister bir partili olarak çabam sürecektir"dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ