29 Mayıs 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP MİLLETVEKİLİ ÖZCAN’DAN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA
03 Nisan 2020 Cuma 13:03

CHP MİLLETVEKİLİ ÖZCAN’DAN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA

Corona Virüsü dünya ve ülke gündemindeki yerini korumaya devam ederken ülkemizde vaka sayısı 18 bini geçmekle beraber salgından kaybettiğimiz vatandaşlarımız 350 geçti.

Sağlık bakanlığınca  paylaşılan 81 ilde vakaların olduğu bilgisiyle beraber Çarşamba günü mecliste gerçekleşen genel kurulda Muğla Milletvekili Suat ÖZCAN; Muğla’da Corona virüsü sebebiyle yaşamını yitiren vatandaşların yakınlarına baş sağlığı diledi. Kurulda söz alan  Millletvekili Özcan ülkemizde gelinen durama dair açıklamalarda bulunmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’ya bir çok sözlü soru iletti.

Sağlık Bakanı kedisine verilen güven ve destek kredisini tartışılır hale getirdi.

Vekilin Covid-19 virüsüne dair açıklamaları ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soruları şöyleydi;

Ülkemizi ve bütün dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınıyla karşı karşıyayız. Gün geçmiyor ki bizde ve pek çok ülkede salgın nedeniyle ölümlerin ve vakaların tespit edilmediği görülsün. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda ülkelerarası ticaret, strateji, sağlık ve dostluk ilişkileri yeniden gözden geçirilecek, şekillenecektir, bundan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, bizim de virüs salgınına dönüşeceğini düşünmeyip ciddiye almadığımız görülüyor. Dünyayı izledik, hep konuştuk; ilk vaka tespitine kadar okulların kapatılması, spor karşılaşmalarının, sanatsal etkinliklerin, akademik, sosyal toplantıların, umre ziyaretlerinin durdurulması, cuma namazlarının öğle namazı olarak evde gerçekleştirilmesi kararları alınamadı. Hatta, İdlib'de 34 Mehmetçik'in şehit düşmesinden sonra, mülteciler sınır kapısına toplu olarak gönderilirken bile corona virüsü akla gelmedi. Olayın önem ve ciddiyeti anlaşıldıktan sonra corona virüsü salgınına karşı dünyanın pek çok ülkesinde tedbirler bilim, ortak akıl ve devlet aklıyla uygulamaya konmuşken bizde ise ayrıştırıcı, ötekileştirici söylem ve uygulamalarla karşılaşmaktayız.

Unutmayalım ki cumhuriyetimizin kurulduğu ilk yıllarda halk sağlığını korumak için Hıfzıssıhha kurulmuş; üretilen kuduz, çiçek, kolera, tetanos, difteri aşıları dünyanın pek çok ülkesine gönderilmiştir. Ancak ülkemize ve dünyaya şifalar dağıtan Hıfzıssıhha 2011 yılında kapatıldı, salgınlar için çalışmalarda çok önemli bir kurum yok edildi, bilim ve akıl terk edildi.

Bugün itibarıyla Muğla'da coronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Coronavirüs salgını mücadelesinde başta Muğla Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe belediyelerinin çalışmalarını destekliyor, başarılar diliyorum

Coronavirüs salgını çıktığı zaman kamuoyu tarafından iktidara önemli bir güven ve destek kredisi verildi. Ancak gerek açıklanan bilgilerin eksikliği gerek sağlık hizmetlerinde kamuoyuna yansıyan olanaksızlıklar ve aksaklıklar gerek okulların geç kapatılması -umre dönüşleri, cuma namazı gibi olayların işaret ettiği- gerekse alınan önlemlerin yetersizliği, başta iktidara açılan güven ve destek kredisini tartışılır hâle getirdi.

Türkiye'ye salgın hastalık Sağlık Bakanının ilk vakayı açıklamasından ne kadar önce gelmiştir? Daha önceki vefatların zatürre veya başka teşhislerle kayıt altına alındığı doğru mudur? Malzeme ve yatak yetersizliğinden dolayı bütün şüphelilere test yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Testin pozitif sonuç verdiği yani virüs kapmış olduğu belirlenen hastaların karantina için evlerine yollandığı iddiaları doğru mudur?

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ